Bez stresu zwierzaka zacznijmy Nowy Rok
Edyta Karakliumis
Zbliża się sylwestrowa noc a wraz z nią głośnie wystrzały i błyski sztucznych ogni. Dla właścicieli zwierząt jest to czas zabawy, ale dla wielu z naszych czworonogów noc ta wiąże się przede wszystkim z silnym lękiem i poczuciem zagrożenia. Czy możemy im pomóc, aby i one bezstresowo powitały Nowy Rok?
Na pytania odpowiada lek. wet. Edyta Karakliumis, specjalista chorób psów i kotów, zajmująca się zaburzeniami zachowania zwierząt towarzyszących z kliniki weterynaryjnej w Poznaniu
Co to jest fobia dźwiękowa i jak się ona objawia?
Fobia dźwiękowa to zaburzenie zachowania
u zwierząt. Najczęściej wywołują ją różnego rodzaju głośne dźwięki, np. odgłosy burzy, petard czy fajerwerków. Objawia się ona najczęściej dyszeniem, ślinotokiem, chęcią ucieczki czy chowaniem się, drżeniem oraz wokalizacją (wyciem, szczekaniem). Należy jednak dodać, że nie każdy pies reaguje w takich sytuacjach reakcją lękową, czyli nie jest to regułą i nie wszystkie czworonogi posiadają tę „przypadłość”.
Jak możemy pomóc psu w tak stresującej dla niego sytuacji?
Aby pomóc przetrwać psu noc sylwestrową można udać się wcześniej do lekarza weterynarii, który zaproponuje rozwiązanie problemu stosownie do kondycji pupila. Jednym z rozwiązań jest podanie psu naturalnego preparatu w tabletkach, który uspokaja i zmniejsza podatność na stres.
W kwestii dawkowania należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jednak pamiętajmy, że działanie takich preparatów ujawnia się dopiero po co najmniej kilkudniowej terapii.
A czy możemy jakoś odwrócić uwagę psa od wystrzałów, np. zająć go czymś?
W sylwestrową noc starajmy się, aby nie zostawiać psa samego w domu. Możemy odwrócić jego uwagę zabawiając go np. ulubioną zabawką, lub umieścić go
w pokoju z zasłoniętymi oknami, włączając radio. Dobrym sposobem jest też przyzwyczajanie czworonoga do określonych dźwięków, które odtwarzamy naszemu pupilowi, najlepiej kilka tygodni przed powitaniem Nowego Roku, z wcześniej nagranej płyty.
Jeśli wystąpiły już objawy fobii dźwiękowej, to jak należy zachować się w stosunku do psa?
W czasie, gdy pies wykazuje reakcję lękową nie należy go karcić, ponieważ karcenie może pogłębić niepożądaną reakcję. Niewskazane jest także nadmierne głaskanie i przytulanie psa, bo
taka reakcja z kolei utwierdza psa w niewłaściwym przekonaniu, że reaguje właściwie. Powinniśmy zachowywać się tak, jakby nic złego się nie działo. Takie postępowanie pozwoli wyeliminować niepokój u naszego podopiecznego.
Często słyszy się, że pies uciekł, bo przestraszył się wystrzału sztucznych ogni. Co zrobić, by temu zapobiec?
Na kilka dni przed i po nocy sylwestrowej wyprowadzajmy psa wyłącznie na smyczy. Jednak najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać, to zapewnienie mu możliwości powrotu do domu w razie ewentualnej ucieczki i zgubienia się. Pies powinien zawsze mieć przypiętą do obroży adresatkę ze swoim imieniem oraz numerem telefonu do właściciela.
PAMIĘTAJ
Gdy pies wykazuje
reakcję lękową,
nie należy
go karcić.