Szczepienia psów
Najlepszą formą dbania o nasze zwierzaki jest zapobieganie niekorzystnym zjawiskom, na jakie są narażone, a w szczególności chorobom, czyli profilaktyka. Składa się na nią kilka istotnych elementów, takich jak: odpowiednie żywienie, ochrona przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz ochrona przed groźnymi chorobami zakaźnymi, czyli szczepienia. Profilaktyka, mimo, że czasami może wydawać się kosztowna, przynosi nam- właścicielom i naszym pupilkom dużo większe korzyści niż leczenie ewentualnych chorób (zwierzak chowa się zdrowo i bez większych problemów). Z doświadczenia wiem, że leczenie, zazwyczaj bardzo drogie, często wywiera wpływ na rozwój zwierzaka, a także może zagrażać jego życiu.Szczepienia możemy podzielić na obowiązkowe i nieobowiązkowe (dodatkowe). Z mocy prawa właściciel psa ma obowiązek corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie, bardzo groźnej chorobie wirusem, niebezpiecznej również dla nas, ludzi, dlatego tak ważne jest pamiętanie o szczepieniu. Choroba ta przenosi się przez kontakt z chorym zwierzęciem; zazwyczaj jest to pokąsanie przez wściekłego lisa (największy rezerwuar wścieklizny w Polsce), kota, psa itp.
Do szczepień nieobowiązkowych (również bardzo ważnych dla zdrowia psa), należą przede wszystkim szczepienia przeciwko: nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha (tzw. szczepienia zasadnicze), jak też przeciwko leptospirozie, parainfluenzie, koronawirozie (tzw.szczepienia dodatkowe).
Szczepienia są szczególnie ważne dla szczeniąt w wieku pomiędzy ósmym a szesnastym tygodniem życia, gdyż jest to moment, kiedy spada u nich odporność, jaką przekazała im matka w życiu płodowym i podczas karmienia siarą i mlekiem.
Firma Vet-Trade Polska, oferuje Państwu szeroką gamę szczepionek Eurican (firmy Merial) dla psów. Szczepionki te zabezpieczają zwierzę przed wścieklizną, nosówką, parwowirozą, chorobą Rubartha, parainfluenzą (kaszel kenelowy), leptospirozą.
Kilka słów o wyżej wymienionych chorobach. Nosówka jest chorobą wirusową, którą pies może się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub jego wydzielinami. Rozróżniamy kilka postaci nosówki:
- oddechowa - charakteryzująca się wyciekami ropnymi z nosa i oczu, zapaleniem płuc;
- jelitowa – z wymiotami, biegunką, brakiem apetytu;
- nerwowa – nasilające się drżenia, tiki nerwowe, oczopląs – najczęściej nieodwracalna;
- skórna – charakteryzująca się stwardnieniem opuszek kończyn (tzw. twarda łapa)
Zdarza się, że leczenie nie jest skuteczne i choroba kończy się śmiercią zwierzęcia.
Parwowiroza to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, objawiająca się przede wszystkim biegunką i wymiotami, które prowadzą do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia. Zakażenie następuje przez zetknięcie z chorym zwierzęciem, ale głównie poprzez kontakt z wydalinami na trawnikach. Mimo leczenia, śmiertelność jest bardzo wysoka. Rasami szczególnie wrażliwymi na parwowirozę są rottweilery i dobermany.
Choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), groźna choroba wirusowa z wysoką temperaturą, wymiotami, biegunką i bolesnością jamy brzusznej. Czasami objawem świadczącym o przechorowaniu choroby jest zmętnienie rogówki oka (tzw. niebieskie oko).
Zakaźne zapalenie dróg oddechowych (kaszel kenelowi; parainfluenza) - choroba wirusowa wikłana bakteriami Bordetella bronchiseptica, wywołująca objawy ze strony układu oddechowego (kaszel, wycieki z nosa, nawet zapalenie płuc).
Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie zwane leptospirami, którymi pies może się zarazić poprzez kontakt z moczem chorych zwierząt. Choroba atakuje nerki i wątrobę, a główne objawy to brak apetytu, wymioty, biegunka, a w późniejszym etapie - żółtaczka i krwiomocz.
Pamiętajmy, że o wyborze rodzaju szczepionki, terminu szczepienia, ilości powtórzeń, powinien decydować lekarz weterynarii, który najlepiej zna sytuację epizootyczną (zagrożenia chorobami zakaźnymi) na danym terenie i jest w stanie doradzić, czy potrzebna jest na przykład kwarantanna po szczepieniu, czy zabezpieczenie przeciwko innym, mniej groźnym chorobom, jak np. koronawiroza.