Świnki morskie
Magdalena Kwiecińska
Świnka morska – ulubione zwierzątko naszych milusińskich – pochodzi
z Ameryki Południowej z terenów Peru, Brazylii i Paragwaju. Udomowiona przez Inków rozprzestrzeniła się na znaczną część tego kontynentu. Do Europy przybyła wraz z pierwszymi odkrywcami. Począkowo wykorzystywana była do badań naukowych jako zwierzę laboratoryjne, jednak po protestach miłośników zwierząt zaprzestano tego procederu.
Na pytania
odpowiada
lek. wet. Magdalena Kwiecińska, przyjmuje w klinice weterynaryjnej w Poznaniu.
Jakie warunki powinna mieć świnka morska, by czuła się komfortowo i bezpiecznie?
Klatka dla świnki powinna być na tyle przestronna, aby zwierzak mógł się w niej swobodnie poruszać. Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest domek, w którym zwierzątko może się schować. Pręty klatki nie powinny być malowane, ponieważ świnki często je obgryzają, a farby bywają toksyczne. Dno klatki wysypujemy sporą ilością ściółki – trocinami lub specjalnymi drewnianymi granulkami. Ostatnią warstwę stanowi dobrej jakości sianko. Stawiamy miseczki na karmę – najlepiej ceramiczne, gdyż łatwo utrzymać je w czystości, a poza tym są ciężkie, co utrudnia ich wywrócenie i zabezpiecza karmę przed rozsypaniem. Na ściance klatki przymocowujemy dozownik do wody. Wodę w pojemniku wymieniamy codziennie. Ważnym jest, aby klatka stała w zacisznym kącie, a świnka nie była narażona na przeciągi, hałas i bezpośrednie nasłonecznienie.
Jakie choroby występują najczęściej u świnek
i jak zmienia się wtedy ich zachowanie?
Świnki morskie często przeziębiają się i chorują na zapalenie oskrzeli lub nawet zapalenie płuc. Musimy pamiętać, że są to zwierzęta futerkowe
i w ich sierści mogą bytować pasożyty. Zwierzątko drapie się uszkadzając skórę. Konsekwencją zadrapań mogą być powikłania – bakteryjne bądź grzybicze zapalenie skóry. Właścicieli często niepokoją guzowate zmiany, które zwykle okazują się niegroźnymi kaszakami. Typową dolegliwością świnek są problemy z uzębieniem. Złe ustawienie zębów, czy niewłaściwe karmienie powodują przerost zarówno siekaczy, jak i zębów przedtrzonowych. Lekarz weterynarii dokonuje ich korekty, co umożliwia zwierzęciu jedzenie. Jednak najgroźniejszą dolegliwością świnek morskich są wszelkie zatrucia. Problemy z pracą przewodu pokarmowego, biegunki powodują odwodnienie zwierzęcia. Niezbędna jest wtedy szybka interwencja lekarska.
Jak należy żywić świnkę morską, by była zdrowa i szczęśliwa?
Podstawą żywienia świnek morskich jest specjalistyczna sucha karma. Kolby z ziarnami, biszkopty, dropsiki witaminowe podajemy co kilka dni. Przysmaki nie mogą być jednak podstawą diety. Zawsze w klatce powinno znajdować się aromatyczne siano. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, wyczuwamy zapach stęchlizny lub pleśni, absolutnie nie używamy takiego sianka!
Świnki morskie bardzo lubią części zielone trawy, koniczyny, lucerny, babki lancetowatej i zwyczajnej, młode gałązki drzew owocowych. Ważne jest, aby rośliny te pochodziły z terenów czystych ekologicznie, oddalonych od ruchliwych dróg. Można dietę świnek urozmaicać marchewką, burakami, pietruszką, brukwią, selerem. Optymalnie byłoby karmić zwierzaki warzywami produkowanymi bez sztucznych nawozów. Przed podaniem myjemy je i obieramy.