Profilaktyka
Beata Milewska-Ignacak
Psy i koty starzeją się szybciej niż ich właściciele. Prewencyjne badania umożliwiają szybkie rozpoznanie choroby i pozwalają, aby zwierzaki towarzyszyły nam jak najdłużej.
Na pytania odpowiada lekarz weterynarii
Beata Milewska-Ignacak z kliniki weterynaryjnej
w Warszawie
Dlaczego badania profilaktyczne psów i kotów są tak istotne?
Badania pozwalają na kontrolowanie stanu zdrowia zwierzaka. Dzięki nim można wykryć pewne choroby na wczesnym etapie i nie dopuścić do ich rozwoju, a czasem nawet znacznie go opóźnić. Wczesne stadium choroby, kiedy lekarz może szybko i skutecznie interweniować, przechodzi zwykle niezauważalne przez właścicieli, gdyż nasi pupile nie wysyłają sygnałów ostrzegawczych. Dopiero gdy symptomy choroby stają się widoczne interweniuje lekarz. W przypadku chorób skóry, alergii, zapalenia i zwyrodnienia stawów profilaktyka jest koniecznością. Stały kontakt z lekarzem pozwoli także na zwrócenie uwagi na problemy
z nadwagą, czy problemy z zachowaniem zwierzaka. Jest też okazją do sprawdzenia ważności szczepień, odrobaczania i innych rutynowych czynności. Osobiście jestem zwolenniczką posiadania jednego lekarza prowadzącego, który zna zwierzaka, nie jest on dla niego anonimowy, zna jego problemy i ew. zagrożenia, a w razie potrzeby skieruje do konkretnego specjalisty. Oczywiści potrzebne jest pełne zaufanie i współpraca. Proszę także zwrócić uwagę na fakt, że zwierzęta starzeją się znacznie szybciej niż ludzie i jeden rok życia naszego psa, czy kota to kilka lat naszych.
W jakim wieku powinno się rozpocząć badania profilaktyczne zwierząt i jak często powtarzać?
Szczenięta, szczególnie psy dużych ras, kocięta i inne młode zwierzaki w okresie wzrostu, powinny być kontrolowane na bieżąco, co pozwala na prawidłowy rozwój i uniknięcie chorób wieku rozwojowego. Zwierzaki zagrożone chorobami o podłożu rasowym, czy genetycznym lub wywołanych cechami osobniczymi także podlegają kontroli. Zwierzęta mające problemy kardiologiczne, rozwijającą się niewydolność narządów wewnętrznych, mające problemy z jamą ustną, problemy dermatologiczne, problemy ze stawami, chore na cukrzycę wymagają stałego kontaktu właściciela z lekarzem prowadzącym. Wreszcie zwierzaki w wieku seniorskim, czyli – w zależności od gatunku i wielkości – niektóre już od ukończenia 7. roku życia, powinny być regularnie badane, aby można było wcześnie wykryć zagrożenia. Zwierzaki bez żadnych problemów zdrowotnych powinny być kontrolowane przeciętnie raz w roku. Te z problemami – częściej. W każdym przypadku częstotliwość powinien określać lekarz prowadzący.
Jakie badania profilaktyczne może zalecić lekarz weterynarii w czasie wizyty kontrolnej?
Zwykle są to badania krwi i moczu, ale lekarz może zadecydować również o konieczności wykonania innych specjalistycznych badań. Może zalecić np. badania krwi pod kątem chorób, wątroby, nerek etc. Do badań diagnostycznych należą także badania USG, RTG, EKG, echo serca, badanie okulistyczne., badanie ortopedyczne. Konieczne może być badanie dermatologiczne lub testy alergiczne. Trudno wymieniać wszystkie możliwości gdyż w dobie szybko rozwijającej się medycyny weterynaryjnej ilość możliwych badań specjalistycznych niewiele ustępuje temu, co znamy z medycyny ludzkiej.
PAMIĘTAJ
Lekarz weterynarii dostosuje przebieg badania profilatycznego do potrzeb i stanu zdrowia Twojego psa lub kota, uwzględniając rasę, wiek, masę ciała i przebyte choroby.