Co gryzie psa? ... Kleszcz i pchła.
Trwa sezon występowania kleszczy, który skończy się dopiero w listopadzie. W związku ze zwiększonym ryzykiem natknięcia się na tego małego, ale groźnego pasożyta, lekarz weterynarii Wojciech Czerwiecki odpowiada na pytania Czytelników miesięcznika "Cztery Łapy".
Panie Doktorze!
W kwietniowym numerze "Czterech Łap" przeczytałem tekst dotyczący chorób przenoszonych przez kleszcze. Temat ten zainteresował mnie, gdyż posiadam dwa psy: wysterylizowaną roczną kundelkę Miśkę i Cezara - wykastrowanego 5-letniego owczarka niemieckiego. Co prawda, dzięki tym zabiegom moje zwierzaki nie odbywają samotnych, niekontrolowanych wycieczek po okolicy. Ale śpią w specjalnych budach, które na zimę odpowiednio zabezpieczam przed mrozem. Mieszkam jednak na Mazurach, zaś psiaki spędzają większość czasu na podwórzu. Poza tym często chodzę z nimi na długie spacery do pobliskiego lasu. Chciałbym się dowiedzieć, jak powinienem zabezpieczać moje zwierzaki przed kleszczami.
Marek z Mikołajek
Z Pana listu wynika, że Miśka i Cezar są szczególnie narażone na inwazję kleszczy, które najczęściej występują właśnie na łąkach i w lasach. Kleszcze (pajęczaki zaliczane do rzędu roztoczy) stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Moim zdaniem, Miśkę i Cezara warto zabezpieczyć specjalną obrożą Preventic. Jest ona zalecana dla psów, które przebywają w środowisku szczególnego zagrożenia kleszczami.
Preventic zawiera amitraz, czyli środek o silnym działaniu kleszczobójczym. Już w 24 godziny po założeniu obroży, uwalniający się z niej amitraz osiąga stężenie chroniące psa przed przyczepieniem się kleszczy. Czas działania noszonej na stałe obroży przekracza cztery miesiące. Nawet częste kąpiele pielęgnacyjne psa, ewentualnie jego zabawy w rzece lub jeziorze, nie obniżają skuteczności jej działania (nie trzeba zdejmować obroży). Preventic chroni psa nie tylko przed inwazją kleszczy dorosłych, ale i ich postaci larwalnych. Należy dodać, że obroża Preventic z powodzeniem jest też wykorzystywana do zwalczania inwazji nużeńca. Co ważne, zapach obroży nie upośledza powonienia psa.
PAMIĘTAJ!
Preparaty przeciwko kleszczom należy stosować regularnie od lutego do listopada, zgodnie z zaleceniami producenta. Najskuteczniejsze środki przeciwko kleszczom można kupić w gabinetach weterynaryjnych. Lekarz weterynarii pomoże dobrać odpowiedni dla pupila preparat (obróżka zabezpieczająca lub spot on), określi sposób jego stosowania i zaleci odpowiednią dawkę zależną od masy psa.