Świnka morska to jeden z najsympatyczniejszych gryzoni hodowanych w naszych domach. Jest wymarzonym towarzyszem dzieci. Z powodzeniem mogą zaprzyjaźnić się z nią nawet 5-6 letnie pociechy. Zwierzątka te są spokojne, czyste i niezbyt wymagające. Świnki morskie pochodzą z Ameryki Południowej. Do Europy sprowadzili je w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy. Od tamtej pory rozprzestrzeniły się na całym naszym kontynencie, zyskując dużą popularność. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że przywieziono je na statkach zza wielkiej wody. Natomiast "świnkami" ochrzczono je z powodu budowy ciała i charakterystycznych odgłosów, przypominających chrząkanie.

CZUŁY OPIEKUN
Hodowcy wyodrębnili trzy podstawowe rasy tych gryzoni. Można je spotkać w wielu barwach. Najbardziej znaną odmianą są świnki morskie angielskie o gładkim i krótkim futerku. Kolejne to rozetowe, które mają zabawną "rozczochraną" sierść. Najrzadsze osobniki to długowłose świnki angorskie. Wszystkie pupile, bez względu na rasę, potrzebują kontaktu ze swoim opiekunem. Dzięki temu utrzymują dobrą kondycję psychiczną, są żywe i pogodne. Lubią być głaskane pod szyją, po nosku i za uszami. Jeśli mają zaufanie do właściciela, pozwalają mu brać się na ręce, a nawet zasypiają na jego kolanach. Świnki mają doskonale rozwinięty węch i słuch, w przeciwieństwie do słabszego wzroku. Słysząc kroki właściciela, witają go radosnym popiskiwaniem. Zwierzaki te cechuje łagodne usposobienie. Bardzo rzadko zdarza się, że gryzą. Czynią tak tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. ze strachu. Dotknijmy ich pyszczek, a na pewno zostaniemy obwąchani i polizani!

CZYSTE GNIAZDKO
Świnka morska powinna mieć swoją klatkę. W sklepach zoologicznych znajdziemy ich wiele rodzajów. Powinna ona być duża, aby umożliwić pupilowi swobodne poruszanie się. Najlepiej, gdy pręty klatki są dość grube i niepokryte farbą. Zwróćmy uwagę na wysuwane dno, które ułatwia wyjmowanie świnki i sprzątanie nieczystości. Wewnątrz klatki powinny znaleźć się: zawieszane poidełko, garść siana oraz dwie miseczki – jedna na suchą karmę, a druga na świeże owoce i zieleninę. Zadbajmy również o domek, w którym te gryzonie lubią się chować. Jeśli wybierzemy drewniany, świnka będzie go obgryzać i dzięki temu stępi zęby. Z tych samych powodów możemy podać jej kolbę do gryzienia. Trzeba wiedzieć, że zęby rosną tym zwierzakom całe życie! Dno klatki wyścielamy ściółką. Powinniśmy ją codziennie zmieniać w miejscu, gdzie świnka się załatwia. Pamiętajmy o utrzymywaniu mieszkanka ulubieńca w czystości i co najmniej raz w tygodniu umyjmy klatkę. Istotne jest także jej ustawienie. Postawmy ją w pokoju, w którym najczęściej przebywamy. Wybierzmy miejsce z daleka od okien, drzwi i kaloryfera.

SPACERY I SMAKOŁYKI
Świnka morska uwielbia hasać po mieszkaniu. Nie powinna jednak wędrować po domu bez naszego nadzoru, ponieważ nigdy nie jest w nim do końca bezpieczna. A nuż przyjdzie jej ochota zetrzeć ząbki o kable lub schować się w szczelinę między meblami? Wypuszczajmy ją z klatki jak najczęściej, ale miejmy ją wtedy na oku. To, co ssaki te lubią najbardziej, to z pewnością jedzenie! Podstawowym menu świnek morskich jest suchy pokarm. Świetną przekąskę stanowią kolby do ścierania zębów. Warto wiedzieć, że świnki morskie nie potrafią same produkować potrzebnej do życia witaminy C. Pamiętajmy również, by włączyć do diety ulubieńców świeżą zieleninę, warzywa i owoce. Warto zadbać o tak urocze zwierzątko, jak świnka morska. Dzięki dobrej opiece, będziemy cieszyć się jej obecnością nawet przez osiem lat!


Natalia Gierymska