NASZ EKSPERT
Na pytania odpowiada
Wojciech-Albert Kurkowski Hodowla kotów abisyńskich Adalbertus.Znany felinolog i międzynarodowy sędzia felinologiczny, autor i tłumacz artykułów i książek o kotach.

Zachowanie higienicznych warunków jest bardzo ważne podczas odchowywania młodych kociąt, niedługo po urodzeniu są one szczególnie narażone na kontakt z czynnikami chorobotwórczymi, które mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. Legowisko kocicy powinno być możliwie sterylne już przed porodem i utrzymane w czystości przez cały czas odchowywania kociąt. Pomóc w tym mogą preparaty zawierające nanocząsteczki srebra.


Na czym polega opieka nad miotem kociąt przed przekazaniem ich do domów docelowych?

Narodziny miotu to wielkie wydarzenie w życiu każdego hodowcy. Podkreślę słowo hodowcy, hodującego koty rasowe i zarejestrowane w klubach felinologicznych. Nie należy bowiem rozmnażać kotów, gdy nie ma się możliwości znalezienia im domów. Plany związane z krzyżowaniem rodziców, ciąża i poród, a następnie odchowanie kociąt to zajęcie niezwykle interesujące, ale niełatwe. Wymaga ono wiedzy i doświadczenia. Opieka nad zdrowo rozwijającymi się kociętami w ich pierwszym miesiącu życia ogranicza się właściwie do odpowiedniego dbania o menu kotki i czystość w legowisku. Zazwyczaj kocice są wspaniałymi i bardzo troskliwymi matkami. W drugim miesiącu kociaki zaczynają baraszkować i jeść podawane im przez opiekunów jedzenie. Wówczas też zaczynają uczyć się korzystać z kuwety. W 3. miesiącu życia kocięta stają się coraz bardziej samodzielne i zabawne. W czasie tych 3. miesięcy bardzo ważna jest socjalizacja, to od hodowcy bowiem w dużej mierze zależy, jakie charaktery będą miały kocięta przez niego odchowane. Hodowca jak najczęściej powinien brać je na ręce, pokazywać im świat i uczyć jak należy nań reagować, a także, co niezwykle ważne, uczyć zachowania czystości.

Jak socjalizuje się kocięta?
Kocięta są bardzo ciekawskie i najlepiej socjalizują się poprzez zabawę z człowiekiem. Ważne jest by od pierwszych dni po urodzeniu były brane w ręce, pieszczone, przytulane. Starsze kociaki powinny poznać obce sobie osoby i zwierzęta, domowe sprzęty, odkurzacz, telewizor, czy też przy okazji wizyty u lekarza weterynarii mieć okazję przejażdżki autem. Oczywiście najważniejszym ich socjalizacyjnym nauczycielem pozostaje kocica i rodzeństwo, ale rola hodowcy przy socjalizacji kociąt jest bardzo ważna. Niezwykle istotne ze względów socjalizacyjnych jest by kocięta pozostały wraz z matką i rodzeństwem do 12. tygodnia życia.

Jakie są zasady utrzymania higieny kuwety i środowiska matki i miotu?
Czystość jest równie ważna jak socjalizacja. Szczególnie ważna jest gdy koty hodowane są w większych grupach. Najlepiej gdy istnieje możliwość odseparowania kotki z kociętami od innych zwierzaków, tak by miała spokój i mogła komfortowo zająć się swym miotem. Legowisko kocicy powinno być możliwie sterylne już przed porodem i utrzymane w czystości przez cały czas odchowywania kociąt. Służą temu doskonale odpowiednie preparaty odkażające i jednorazowe pieluchy. Kuwety powinny być stale utrzymane w czystości, a przy wymianie wypełniacza muszą być myte i dezynfekowane. Dla kociąt uczących się korzystać z kuwet należy zapewnić pojemniki z niższym brzegiem, by bez problemu mogły do nich wchodzić i wychodzić.

Jakie mogą być zagrożenia dla zdrowia i życia jeśli hodowca nie przestrzega zasad higieny?
Zagrożeń może być wiele, a wszystkie wynikające z braku higieny mogą odbić się na zdrowiu kociąt i kotki. Maluchy łatwiej zapadają na choroby, ich leczenie często bywa trudne i często nie przynosi dobrych rezultatów. Zdarza się, iż niedoświadczeni hodowcy zaniedbując warunki higieniczne tracą kocięta, a nawet całe mioty i kocicę.

Czy stosowanie preparatów bakteriobójczych może pomóc w utrzymaniu czystości?
Odpowiednie środki dezynfekcyjne są bardzo pomocne przy prowadzeniu hodowli. Należy jednak zwrócić baczną uwagę by były one przeznaczone do dezynfekcji pomieszczeń i sprzętów używanych dla zwierząt, wiele produktów może być toksycznych i wówczas zamiast pomóc mogą zaszkodzić!

Wszystkim hodowcom życzę zdrowych i szczęśliwych kociąt, posiadanie kociaków sprawia bowiem ogromną radość, a ich obserwacja i dbanie o nie naprawdę może dawać prawdziwą frajdę!