lek. wet.
Karina Dziedzicka

Prawidłowy rozwój szczeniaka zależy 
w dużej mierze od składu oraz ilości podawanego pożywienia, dlatego poznanie 
i zrozumienie zasad zdrowego żywienia jest istotne dla opiekuna zwierzęcia.
Na pytanie odpowiada lek. wet. Karina Dziedzicka z gabinetu weterynaryjnego w Jaśle.

Od ponad miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką szczeniaka rasy bernardyn. Chciałabym odpowiednio zadbać o jego wzrost i rozwój już od najmłodszych lat, a w szczególności uniknąć ewentualnych problemów ze stawami w późniejszym okresie jego życia. Jak zatroszczyć się 
o jego prawidłowy rozwój?
Majka z Poznania

Proces wzrostu młodego psa uzależniony jest od wielu elementów. Oprócz czynników genetycznych, środowiskowych, bardzo ważną rolę odgrywa żywienie. Dobrze zbilansowana dieta ma wpływ na zdrowie zwierzęcia, jego odporność, wzrost i przede wszystkim rozwój układu kostno-stawowego. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten problem już w wieku szczenięcym, ponieważ ma to decydujący wpływ na stan zdrowia psa w życiu dorosłym. Szczególną grupę stanowią szczenięta ras dużych i olbrzymich, u których proces wzrostu trwa dłużej, nawet do 18-go miesiąca życia. Należy mieć świadomość, że niezmiernie trudno jest prawidłowo zbilansować odpowiednią dietę dla szczeniaka sposobem domowym. Powinniśmy mieć trochę więcej zaufania do producentów gotowych karm i diet, które są dopasowane do rasy, wieku, stanu fizjologicznego a także sposobu użytkowania naszego czworonoga.
Rozwój układu kostnego jest bezwzględnie uzależniony od zawartości wapnia w diecie, 
a w mniejszym stopniu od stosunku wapnia do fosforu. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska podaż tego pierwiastka w diecie może być przyczyną chorób występujących u ras dużych. Każda dieta – domowa czy komercyjna – aby mogła znaleźć zastosowanie w długoterminowym żywieniu psa, powinna być pełnowartościowa i zbilansowana. Oznacza to, że ma zawierać wszystkie składniki odżywcze w ilości odpowiedniej do zapotrzebowania. W zależności od sposobu karmienia psa kompletną suchą karmą lub żywieniem domowym, należy uzupełnić dietę szczeniaka w niezbędne makro i mikroelementy. Suplementy diety charakteryzują się wysoka przyswajalnością i smakowitością, a w swoim składzie często zawierają również dodatek glukozaminy i chondroityny, które wpływają na prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego.