NASZ EKSPERT
Na pytania odpowiada dr Jacek Wilczak z Zakładu Dietetyki w Katedrze Nauk Fizjologicznych SGGW w Warszawie

Zmiana na karmę dla psów seniorów powinna nastąpić przed pojawieniem się pierwszych objawów spowolnienia metabolizmu. Innymi objawami wskazującymi na potrzebę zmiany diety mogą być dysfunkcje narządów ruchu, zmniejszone zainteresowanie jedzeniem oraz inne, zmieniające się wraz z wiekiem zachowania czworonoga, które każdy troskliwy opiekun powinien zauważyć. Do wieku psa należy także dostosować jego aktywność fizyczną. Ruch może być na pewno traktowany jako forma terapii czworonożnego seniora, należy jednak dobrać jego odpowiednią ilość do kondycji psa tak, aby ruch pomagał mu, a nie był przyczyną kolejnych dolegliwości.

W jakim wieku psów zmienia się ich karmę na tę przeznaczoną dla seniorów i dlaczego?
Moment, w jakim należy należałoby zmienić karmę z bytowej dla czworonoga dorosłego na karmę bytową dla psa seniora zależy m.in. od wielkości psa: zwierzęta ras małych można traktować jako te, które wcześniej wchodzą w okres starzenia się. Jednakże trudno jest jednoznacznie taki okres wskazać. W przypadku braku jakichkolwiek objawów dysfunkcji ze strony organizmu psa, zmiana na karmę dla seniorów powinna nastąpić przed pojawieniem się pierwszych objawów spowolnienia metabolizmu, dysfunkcji narządów ruchu, zmniejszonego zainteresowania jedzeniem i innymi objawami, które wrażliwy opiekun jest w stanie zaobserwować.

Jakie składniki powinna zawierać pełnowartościowa karma dla seniora?
Cechą karm dla seniorów oprócz spełnienia specyficznych wymagań dotyczących ilości i jakości białka, tłuszczu, składników mineralnych jest także dostarczenie surowców gwarantujących wysoką strawność przy założeniu obniżenia wydajności procesów trawiennych – wraz z wiekiem spowolnieniu ulegają procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych. W karmie dedykowanej dla psa seniora powinny znaleźć się źródła związków biologicznie czynnych, które albo hamują objawy schorzeń charakterystycznych dla psa seniora albo będą wykazywały właściwości zabezpieczające przed powstaniem takich schorzeń. Do związków tych należą: wielonienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne, tłuszcz rybi), witaminy przeciwutleniające: głównie witamina E (oleje roślinne) czy stanole roślinne (siemię lniane).

Jak dostosować ilość aktywności fizycznej do wieku w przypadku psich seniorów?
W każdym przypadku – pies dorosły czy senior – ilość wysiłku fizycznego powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia. Jeżeli dotychczasowe postępowanie zakłada dużą ilość wysiłku fizycznego oraz pies nie ma wykazuje z jego powodu dyskomfortu, można założyć, że będzie on sam dostosowywał intensywność wysiłku – zadaniem opiekuna jest baczne obserwowanie zachowań psa podczas spaceru. Nie zalecane jest natomiast wprowadzanie dodatkowej porcji aktywności fizycznej u psa seniora, który do tej pory był psem mało aktywnym. Ruch powinien być na pewno traktowany jako forma terapii czworonożnego seniora, ale jego intensywność dostosowana indywidualnie. I mimo, że wydajność przemian metabolicznych wraz z wiekiem spada, nie należy traktować psa seniora jako takiego, któremu z racji wieku należy oszczędzać aktywności fizycznej.   

Jakie produkty mogą być szkodliwe dla psów?
Każdy właściciel psa powinien pamiętać: pies to nie człowiek i ma inne zapotrzebowanie na większość składników odżywczych. Przykładowo dieta człowieka nigdy nie będzie w stanie pokryć dobowego zapotrzebowania psa na wapń, miedź czy cynk. Składnikami niezbędnymi są kwasy tłuszczowe i odpowiedniej jakości białko będące wynikiem składu aminokwasowego i doboru surowców. Natomiast lista produktów i surowców spożywczych, które nie powinny się znaleźć w misce psa nie jest długa. Należą do niej przede wszystkim produkty wysoko przetworzone, konserwowane, peklowane itp. Wśród surowców niewskazane są: czekolada oraz produkty zawierające kakao, cebula, czosnek, twarde orzechy. Jednocześnie zdać sobie trzeba sprawę z tego iż równie dużym ryzykiem jest stosowanie surowców dopuszczonych w żywieniu psa ale w ilościach znacznie przekraczających dobowe zapotrzebowanie. Długotrwałe podawanie produktów wysokoenergetycznych, bogato tłuszczowych przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości. Należy także zaznaczyć, że jeżeli pies karmiony jest karmą pełno porcjową to podawanie suplementów diety nie jest wskazane. Mogą one doprowadzić do kumulacji witamin, szczególnie rozpuszczalnych w tłuszczach, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie zwierząt.