Tygrysy, największy gatunek dziko żyjących kotów, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnychi charyzmatycznych zwierząt na świecie. Jest także jednym z gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. W ciągu ostatnich stu lat wyginęło aż 95% populacji tygrysa, w tym aż 3 z 9 podgatunków wyginęło całkowicie. Nie ma już na świecie ani jednego tygrysa kaspijskiego, jawajskiego i balijskiego. O przetrwanie walczą tygrys syberyjski, tygrys bengalski, tygrys indochiński, tygrys południowochiński, tygrys sumatrzański i tygrys malezyjski. W sumie na wolności żyje zaledwie 3200 osobników tygrysa.

Nie bez przyczyny znajdują się one na liście gatunków objętych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej oraz w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Aby pomóc tym wyjątkowym kotom Fundacja WWF zorganizowała konkurs „Koty dla Tygrysa”. Z przesłanych na stronie konkursu www.kotydlatygrysa.pl filmów powstanie unikatowy teledysk dedykowany tygrysom. Otworzy go film z najciekawszym kocim występem wybranym w głosowaniu przez internautów. Miesięcznik Cztery Łapy wspiera tę wyjątkową inicjatywę.


Vivek R. Sinha / WWF

Dlaczego tygrysy giną
Główną przyczyna śmierci tygrysów jest kłusownictwo (78%). Martwy tygrys jest więcej warty niż żywy. Każda część ciała tygrysa to wielkie pieniądze. Tygrysie organy i kości są popularnymi składnikami preparatów tradycyjnej medycyny azjatyckiej tzw. produktów TAM (ang. Traditional Asian Medicine, w skrócie TAM) praktykowanej także poza granicami Azji (niestety również w Polsce!). Na tygrysy poluje się także dla pięknych skór, które potem zdobią podłogi domów na całym świecie – tygrysia skóra jest symbolem władzy, bogactwa i luksusu. Nielegalny handel skórami, kośćmi i organami tygrysów jest dziś często − po handlu bronią i narkotykami – najbardziej dochodowym nielegalnym procederem w wielu krajach. Według raportu Tylko skóra i kości przygotowanego przez organizację TRAFFIC, w latach 2000-2012 skonfiskowano części tygrysów należące do ponad 1 400 zwierząt, co oznacza że każdego roku traciło życie średnio 110 tygrysów. Szacuje się, że z powodu kłusownictwa każdego tygodnia giną aż dwa dziko żyjące tygrysy.

Cel – podwojenie liczby tygrysów
Organizacja WWF prowadzi międzynarodowy program ochrony tygrysów TX2, którego celem jest podwojenie liczby tygrysów żyjących na wolności do 2022 roku, kiedy przypada kolejny według kalendarza chińskiego Rok Tygrysa. W programie bierze udział 13 państw, w których ocalały ostatnie osobniki tygrysa - Indie, Nepal, Rosja, Tajlandia, Wietnam, Myanmar (Birma), Chiny, Laos, Kambodża, Bhutan, Bangladesz, Indonezja i Malezja. WWF we współpracy z rządami i lokalnymi społecznościami walczy z kłusownictwem, nielegalnym wycinaniem drzew, prowadzi działania edukacyjne i wprowadza nowe tygrysy do naturalnego środowiska. Działania te wspiera Leonardo di Caprio.

Sukces nepalski
Skuteczna walka z kłusownictwem jest możliwa, świadczy o tym chociażby sukces nepalski, gdzie w ubiegłym roku, już po raz drugi nie odnotowano żadnego przypadku nielegalnego zabijania dzikich zwierząt w ciągu całego roku kalendarzowego. Wcześniej udało się to w 2011 roku, gdzie dzięki m.in. wsparciu finansowemu amerykańskiego aktora, w parku narodowym Terai Bardia udało się zwiększyć liczbę tygrysów z 18 do 50 osobników. Organizacja WWF Polska zbiera funduszeAlain Compost / WWF

W Polsce w ramach kampanii #RatujTygrysy #PodajDalej WWF koncentruje się na działaniach na rzecz ochrony tygrysów z kompleksu leśnego Belum-Temengor w Malezji. Według ostatnich danych liczebność tygrysów malajskich skurczyła się z szacowanych na lata 50-te, 3 tysięcy osobników, najpierw do 500 w 2010 roku, a obecnie do 250-340 tygrysów. Belum-Temengor jest jedną z najważniejszych ostoi podgatunku tygrysa malajskiego. Organizacja WWF Polska zbiera fundusze, które sfinansują prace specjalnych patroli kierowanych przez doktora Marka Rayana Darmaraj, których celem jest m.in. instalowanie fotopułapek rejestrujących działania kłusowników oraz demontaż i ratowanie zwierząt schwytanych we wnyki. Patrole trwają minimum cztery dni, a z racji trudnego terenu odbywają się pieszo. Patrole WWF pomogły już w uwolnieniu z kłusowniczych pułapek pierwszych zwierząt. Ich działania doprowadziły również do rozpoczęcia budowy pierwszego w tym regionie Malezji przejścia dla zwierząt pod ruchliwą drogą oddzielająca Park Belum od Rezerwatu Leśnego Temengor.Więcej informacji na stronach:
www.ratujtygrysy.pl
www.facebook.com/WWFpl

KONKURS

Zgłoś swojego pupila do konkursu „Koty dla Tygrysa” organizowanego przez WWF Polska!

Zgłoś swojego mruczka do udziału w konkursie „Koty dla Tygrysa” i pomóż ratować ostatnie 3 200 tygrysów żyjących na wolności! Wystarczy nagrać krótki filmik z miauczeniem lub mruczeniem twojego kota i umieścić go na stronie www.kotydlatygrysa.pl. Konkurs organizowany jest przez Fundację WWF Polska. Ze wszystkich nadesłanych filmów powstanie unikatowy teledysk dedykowany tygrysom. Projekt otworzy film z kocim występem wybranym w głosowaniu przez internautów.