Szynszyle to jedne z najmilszych gryzoni. Mają słodkie pyszczki i miękkie futerka, które aż chce się pogłaskać. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi hoduje je w swoich domach. Ich dodatkową zaletą jest to, że są czyste i nie wydzielają intensywnego zapachu. Pochodzą z Ameryki Południowej, a dokładnie z Chile. Dzikie osobniki żyją w szczelinach skalnych między 300 a 1500 m n.p.m. Trzymają się w dużych stadach liczących nawet sto osobników! Niestety polowania (ze względu na ich piękne futro) znacząco zmniejszyły ich populację. W rezultacie szynszyle znalazły się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Doszło nawet do tego, że w hodowlach jest ich więcej niż na wolności!

PRZED KUPNEM
Zanim zdecydujemy się na zakup puszystego maleństwa, trzeba to dobrze przemyśleć. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że zwierzaki te dożywają 10-15 lat. To stosunkowo długi okres, kiedy musimy zapewnić im dobrą opiekę. Powinniśmy również wiedzieć, że szynszyle należą do zwierząt aktywnych w nocy. Będą zatem idealnymi przyjaciółmi wszystkich "nocnych Marków". Pamiętajmy także, że mamy do czynienia z gryzoniami, więc nasze mieszkanie może na tym ucierpieć. Futrzaki te mogą podgryzać wiklinowe meble, skórzane torebki, książki. Podobne przedmioty lepiej więc przed nimi schować. Ostatnią przeszkodą w ich posiadaniu jest alergia, dlatego trzeba upewnić się zawczasu o jej braku.

KLATKA TO NIE WSZYSTKO
Szynszyla potrzebuje odpowiedniego lokum. Im będzie ono większe, tym lepiej. Zwierzaki te tryskają energią, wprost uwielbiają biegać i skakać. Można im kupić przestronną klatkę albo zbudować ją samodzielnie. Jednak nawet w takim domku szynszyla nie może przebywać bez przerwy. Trzeba pozwalać jej na swobodne poruszanie się po wybranej części mieszkania. Wcześniej należy odpowiednio to miejsce zabezpieczyć: zamknąć okna, pochować kable, środki czystości itp. Najlepiej wypuszczać ją w godzinach wieczornych. W ciągu dnia szynszyla śpi i potrzebuje spokoju, dlatego ustawmy klatkę w zacisznym kącie. Możemy do niej włożyć mały domek do schronienia się oraz konary drzew do tępienia zębów. Konieczne są również miseczki na jedzenie i poidełko.

ZDROWO NAWET LATEM
Warto zadbać o właściwą dietę szynszyli, ponieważ wpływa ona na jej zdrowie, kondycję i długość życia. W stanie dzikim ich pożywienie jest ograniczone, ponieważ zamieszkują suche tereny. Mają wrażliwy system trawienny, dlatego każdy nowy pokarm trzeba im podawać stopniowo. Powinniśmy kupić specjalną karmę dla szynszyli oraz sianko, które jest cennym źródłem błonnika. Urozmaiceniem diety mogą być: suszone owoce, orzechy, nasiona słonecznika. Bardzo istotna jest także codzienna pielęgnacja. Zwierzaki te powinny kąpać się w specjalnym piasku dla szynszyli, dzięki czemu utrzymają piękne futro.

Uwaga! W czasie upałów postawmy klatkę z daleka od słońca. Podawajmy im świeżą wodę (wcześniej przegotowaną). Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 25 st. C. Przegrzanie organizmu może być dla nich bardzo niebezpieczne. Nie zapominajmy, że szynszyle mają najbardziej gęste futro ze wszystkich ssaków!


Natalia Gierymska