Na samą myśl o tych gryzoniach wielu z nas przechodzi dreszcz. Jednak są ludzie, którzy darzą je sympatią i trzymają w swoich mieszkaniach. Jedno jest pewne - szczury to niezwykle inteligentne zwierzęta o ciekawej osobowości. Szczury domowe nie mają nic wspólnego z utartymi, negatywnymi przekonaniami o tych stworzeniach. Różnią się od swoich dzikich kuzynów czystością i łagodnym charakterem. Osobniki żyjące na wolności, np. w systemach kanalizacyjnych, to przede wszystkim szczury wędrowne, które opanowały niemal cały świat. Owiane złą sławą, uważane są za szkodniki i nosicieli zarazków. Stopniowo wypierają one inny gatunek - szczury śniade, które na statkach przedostały się z Azji na inne kontynenty.

NIE TAKI SZCZUR STRASZNY
Szczurki trzymane w domach mają różny temperament. Wybierając pupila, zwróćmy uwagę na jego zachowanie. Osobniki ciekawskie i odważne łatwiej oswoić niż te bojaźliwe. Zaprzyjaźniając się z gryzoniem, dajmy mu trochę czasu, by nam zaufał. Zwierzaki te mają świetny węch. Na początku wyciągajmy do ulubieńca otwartą dłoń, żeby poznał nasz zapach. W procesie oswajania przydają się również smakołyki. Gdy pupil pozwala się głaskać, możemy go wziąć na ręce. Pozwólmy mu spacerować po naszych kolanach i ramionach. Jeśli poczuje się bezpiecznie, nie będzie chciał z nich zejść!

PRAWIE JAK PIES
Szczur powinien mieszkać w klatce lub terrarium. Ustawmy ją w pokoju, gdzie nie ma przeciągów ani telewizora. W klatce powinny się znaleźć: miska, poidełko, domek i zabawki (rurki, hamak). Dno wyłóżmy ściółką oraz sianem. Codziennie wypuszczajmy pupila, by pobiegał po mieszkaniu. W tym czasie możemy się z nim bawić na różne sposoby. Dobrym pomysłem jest zrobienie mu labiryntu z klocków lub toru przeszkód, w których ukryte są smakołyki. Taka rozrywka rozwija wrodzony spryt zwierzaka, którym nieraz nas zaskoczy! Ze względu na inteligencję i towarzyską naturę wielu miłośników szczurów porównuje je do... psów. Co ciekawe z nimi również można chodzić na spacery. Musimy tylko kupić w sklepie zoologicznym specjalną smycz dla gryzoni. Taka przechadzka okaże się przyjemnością pod warunkiem, że wybierzemy ciepły dzień i będziemy spacerować z dala od kotów.

ZDROWO I CZYSTO
Podstawą szczurzej diety jest suchy pokarm. Szczurki chętnie pałaszują owoce i warzywa, np. marchew, jabłko, kukurydzę. Od czasu do czasu można im podawać także gotowane mięso oraz jajko na twardo, bogate w białko. Pamiętajmy natomiast, że szkodzą im: sałata, kapusta i owoce cytrusowe.

Warto wiedzieć, że latem szczury wydzielają intensywny zapach. Aby go zniwelować, trzeba częściej niż zwykle zmieniać ściółkę i myć klatkę. Dodatkowo można również zastosować specjalny spray antybakteryjny dla gryzoni. Spryskując nim klatkę, usuwamy z niej bakterie i przykre zapachy.


Natalia Gierymska