Te małe, puszyste stworzonka mają wielu wiernych fanów. Szczególnie lubiane są przez dzieci oraz młodzież. Dzięki wesołemu usposobieniu i wiecznie niezaspokojonej ciekawości świata, chomiki umilają życie również dorosłym domownikom.Czy marzysz o radosnym pupilu, który będzie chętnie przesiadywał na twoim ręku albo dziarsko spacerował po ramionach? Jeśli tak, to idealnym kandydatem na przyjaciela dla ciebie jest chomik.
Ssaki te przywiązują się do swych właścicieli, których rozpoznają po zapachu. Chomiki są jednak bardzo delikatne. Nie lubią hałasu, w tym głośnej muzyki, ani papierosowego dymu. W ludzkich domach zazwyczaj hodowane są chomiki syryjskie, dżungarskie, Roborowskiego i Campbella.

PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA
Na sympatię chomika trzeba sobie zapracować. Pierwsze dni w naszym domu zwierzak prawdopodobnie spędzi ukryty w klatce. Dajmy mu nieco czasu na przyzwyczajenie do nowego miejsca. Oswajanie należy rozpocząć od karmienia z ręki. Podawajmy pupilowi przysmaki – rodzynki, ziarna słonecznika, orzechy. Przemawiajmy do niego spokojnie. Nie krzyczmy i nie wykonujmy gwałtownych ruchów, bo może się wystraszyć. Na początku malec będzie chwytał kąsek, by jak najszybciej czmychnąć ze zdobyczą do swego gniazdka. Z czasem pozwoli się pogłaskać. Przestanie też oczekiwać jedynie smakołyków, zacznie domagać się pieszczot. Możemy wtedy spróbować brać chomiczka na ręce. Nie chwytajmy go jednak za kark, gdyż bardzo tego nie lubi. Złapmy go pośrodku tułowia. Posadźmy na jednej dłoni, a drugą przykryjmy, by się nie wyślizgnął. W ten sposób możemy przenieść go z klatki w dowolne miejsce w pokoju.

AKTYWNOŚĆ POD KONTROLĄ
Dreptanie po mieszkaniu sprawia chomikowi wiele radości. Nigdy jednak nie zostawiajmy go samego w pomieszczeniu. Zwierzaki te są bardzo szybkie. Mogą wcisnąć się w najmniejszy zakamarek, z którego trudno je potem wyciągnąć. Dla ostrożności lepiej zamknąć okna i drzwi w pokoju, w którym przebywa podopieczny. Trzeba też zasłonić przewody elektryczne, wszelkie kable i przedmioty, bo mógłby je pogryźć. Chomiki chętnie się wspinają. Potrafią zręcznie wdrapać się na firankę lub tapetę. Niestety, mają duże kłopoty z... późniejszym zejściem. Trzeba im w tym pomóc, bo upadek z wysokości powyżej metra jest dla nich bardzo groźny. Gdy zdarzy się, że futrzany wędrowiec zgubi się w domu, warto zostawić w różnych miejscach kawałki jabłka lub banana. Ssaki te są wielkimi łasuchami, więc prędzej czy później wyjdą z kryjówki w poszukiwaniu smakołyków.

DOMEK CIASNY, ALE WŁASNY
Chomik najbezpieczniej czuje się w swojej klatce, którą najlepiej ustawić w cichym kącie, z dala od okien, kaloryferów oraz przeciągów. Powinna być przestronna i piętrowa, aby pupil miał możliwość ruchu. Ulubieniec nie będzie się nudził, gdy wyposażymy ją w drabinki i rury do wspinania. Zadbajmy też o jego ulubione zabawki: kołowrotek, labirynt i piaskownicę. Równie ważny jest mały, drewniany domek. Zwierzak urządzi sobie w nim legowisko do spania. Dno klatki należy wyścielić trocinami. Niezbędne są także poidełko na wodę i gliniane miseczki na jedzenie (plastikowe mogą zostać pogryzione). Chomiki nie powinny pić wody z kranu. W rogu klatki należy umieścić toaletę – np. słoiczek, który łatwo potem umyć.
Jeśli nasz chomik jest aktywny i z zainteresowaniem staje na dwóch łapkach, na pewno jest zdrowy oraz zadowolony!


Natalia Gierymska