lek. wet.
Katarzyna Jodkowska

Problemy stomatologiczne to częsta dolegliwość naszych zwierzaków. Z badań wynika, że na 10 psów powyżej 3. roku życia u 7 z nich występują choroby jamy ustnej.
Na pytania odpowiada lek. wet. Katarzyna Jodkowska z Kliniki Małych Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.

Jakie choroby jamy ustnej występują u psów?
Im starsze zwierzę lub o mniejszej masie, tym może mieć więcej problemów z uzębieniem. Najczęściej występującymi u psów dolegliwościami jamy ustnej są choroby przyzębia, które kończą się utratą zębów. Pamiętajmy również, że jama ustna jest obrazem stanu zdrowia całego organizmu naszego pupila. Bakterie z zaniedbanej jamy ustnej dostają się do krwioobiegu i mogą wywołać różne choroby. Dlatego często najpierw musimy wyleczyć jamę ustną, by móc zacząć leczenie innych dolegliwości.

W jaki sposób stwierdzić u psa problemy w jamie ustnej?
Obserwując psa możemy zauważyć częste ocieranie głowy o dywan lub nasze nogi, brak apetytu, opuchliznę, nadmierne ślinienie, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, niechęć do zabawy, spacerów, przykładnie głowy do zimnych lub ciepłych powierzchni w mieszkaniu.

Co należy w takim przypadku zrobić?
Najważniejsze to rozpoznanie przyczyny choroby jamy ustnej a następnie podjęcie leczenia u lekarza weterynarii. Często konieczne bywa badanie w znieczuleniu, by ocenić stan uzębienia i wielkość problemu. Lekarz weterynarii może również korzystać z badań dodatkowych, takich jak badanie radiologiczne. Należy również wykonać badanie krwi, co pomoże ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia.

W jaki sposób możemy zadbać o zęby oraz o przyjemny zapach w jamie ustnej naszego czworonoga?
W domu należy szczotkować zęby naszych czworonogów, by usuwać płytkę nazębną. Rasy miniaturowe są najbardziej obciążone, więc musimy o nie szczególnie dbać. Jeśli przyzwyczaimy od szczeniaka naszego pupila, że dotykamy jego dziąseł i zębów to w późniejszych latach pies dorosły dobrze znosi zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętajmy by po każdym szczotkowaniu nagradzać psa smakołykiem i dobrym słowem. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne szczoteczki dla psów dorosłych, szczeniąt oraz pasty dla zwierząt o smaku mięsa lub ryb. Inne możliwości, jakie mamy, by utrzymać czystą jamę ustną i przyjemny zapach, to: sucha karma o odpowiednio "skonstruowanych" granulach, by oczyszczać zęby z osadu, ciastka czyszczące, zabawki, które podczas gryzienia usuwają osad oraz preparaty w płynie lub w spray’u, które zawierają substancje pomocnicze minimalizujące płytkę bakteryjną. Bardzo ważne są regularne, 2 razy do roku, wizyty u lekarza weterynarii w celu zbadania jamy ustnej. Należy jednak dodać, że wszystkie wyżej wymienione sposoby spowalniają odkładanie się osadów nazębnych ale nie zlikwidują już istniejącego kamienia nazębnego, który usuwa się u lekarza weterynarii w znieczuleniu ogólnym.


Pascal Brodnicki

Skarga Kluska
Pascal Brodnicki popularność zdobył jako gospodarz programu kulinarnego "Po prostu gotuj", w którym stara się "zdetronizować polskiego schabowego i nauczyć polską rodzinę nowych przepisów i nowych smaków..."

Do naszej redakcji wpłynęła skarga niejakiego Kluska Brodnickiego. Chcemy ustalić fakty. Czy to prawda, że Klusek został wzięty 12 lat temu ze schroniska, aby pełnić rolę "damy do towarzystwa" pewnego olbrzyma, sznaucera Barry’ego, a obecnie musi się opiekować nieznośnym Pepe?
A to skarżypyta. Mści się, że tylko raz był u fryzjera. Fakty się zgadzają, tylko ta jego interpretacja...

A czy określenie "Królewski Śmietnik Rasowy" ilustruje sposób, w jaki Pan go odżywia?
Skądże! To takie we Francji mamy eleganckie określenie na zwykłego mieszańca, kundelka, a to jest wolne tłumaczenie, bardzo pozytywne. Co do jego jedzenia, to Klusek nie powinien narzekać. Dostaje wszystko z najwyższej półki, a i ja mu przecież gotuję co najmniej dwa razy w tygodniu. Różne buliony, mięsko, ryż i dużo warzyw: marchewkę, pietruszkę, nawet seler! Poza tym dostaje oliwę z oliwek, żółtko. A ponieważ nadchodzi sezon na różne infekcje dostaje też, tak jak cała nasza rodzina, witaminy. Dzięki temu jest w znakomitej formie.