Dr n. wet.
Janusz Bieżyński

Psy, mające problemy z narządem ruchu, wymagają szczególnej opieki. Konieczne jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także rehabilitacja. Istotnym elementem terapii jest dbanie o odpowiednią ilość wysiłku fizycznego pupila.
Na pytania odpowiada 
dr n. wet. Janusz Bieżyński, specjalista chirurg z Katedry i Kliniki Chirurgii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławi

Jakie kłopoty z poruszaniem się wykazują psy cierpiące na choroby narządu ruchu?
Głównym objawem chorób narządu ruchu są różnego typu kulawizny, które mogą mieć charakter jedno 
– lub obustronny. W przypadku obustronnej kulawizny tylnych kończyn ciężar ciała przenoszony jest na kończyny przednie, a chód staje się krótki i drepczący. Jeśli mamy do czynienia z kulawizną jednostronną, której towarzyszy nagły i ostry ból, zwierzak nie obciąża chorej kończyny.

Jak dbać o aktywność fizyczną psa mającego tego typu problemy?
Właściciele czworonogów, cierpiących na schorzenia narządu ruchu, powinni zwracać szczególną uwagę na rodzaj oraz intensywność wysiłku fizycznego ich podopiecznych. Najlepiej jeśli wysiłek ten jest regularny i umiarkowany. Z pewnością niewskazane są zbyt długie i forsujące spacery. Należy również unikać wszelkich zabaw zmuszających psa do skoków, 
a także wchodzenia i schodzenia po schodach. Pupil powinien być wyprowadzany na smyczy, aby właściciel mógł w pełni kontrolować jego aktywność.

Jak powinna wyglądać rehabilitacja czworonoga?
Najlepszą formą ruchu i jednocześnie rehabilitacji dla psów dotkniętych chorobą stawów jest pływanie, ponieważ pozwala ćwiczyć układ mięśniowy bez obciążania układu kostno-stawowego. W przypadku zwierzaków poddanych zabiegom chirurgicznym, 
w pierwszym okresie rekonwalescencji ruch należy ograniczyć do minimum. Po około dwóch tygodniach można stopniowo zwiększać ilość ruchu i – jeśli wszystko przebiega prawidłowo – po około miesiącu możemy rozpocząć właściwą rehabilitację ruchową. Należy jednak pamiętać, aby każdy przypadek traktować indywidualnie. Odpowiedni program rehabilitacyjny dobierany jest w zależności od kondycji, wieku, rodzaju schorzenia oraz charakteru pupila.

O czym jeszcze należy pamiętać, opiekując się psem cierpiącym na choroby narządu ruchu?
Bardzo ważne jest podawanie odpowiedniej diety, bogatej w substancje witaminowo-mineralne, wspomagającej układ ruchowy. Warto skorzystać z gotowej karmy weterynaryjnej, która jest prawidłowo zbilansowana i przeznaczona specjalnie dla psów ze schorzeniami układu kostno-stawowego. Pomocne jest również stosowanie preparatów zawierających glukozaminę, która działa ochronnie na chrząstkę stawową. Można podawać także leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych o działaniu m.in. przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które zwiększają komfort życia zwierzaka z problemami narządu ruchu. Pamiętajmy, że leki te muszą być przepisane przez lekarza weterynarii i stosowane ściśle z jego zaleceniami. Właściciel powinien zatroszczyć się o utrzymanie prawidłowej masy ciała psa, ponieważ nadwaga wpływa negatywnie na i tak zmienione chorobowo stawy.