NASZ EKSPERT
Na pytania odpowiada dr n. wet. Iwona Taszkun adiunkt w Zakładzie Diagnostyki Klinicznej i Derma-tologii Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weteryna-
ryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

W okresie letnim nasi czworonożni podopieczni narażeni są na wysoką temperaturę otoczenia i ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Powstaje pytanie: jak właściciel powinien prawidłowo dbać o skórę swoich zwierząt towarzyszących?

Na co narażona jest skóra naszego zwierzaka podczas letnich upałów?
Nadmierne, niekontrolowane promieniowanie słoneczne działające bezpośrednio na skórę może być czynnikiem wyzwalającym szereg patologicznych reakcji skórnych, w tym zmian nowotworowych. Poza tym w okresie letnich upałów u kotów i psów utrudniona jest termoregulacja. Często więc u zwierząt narażonych na wpływ wysokich temperatur dochodzi do przegrzania organizmu, czyli udaru cieplnego, którego objawami są przyspieszone oddechy (ziajanie), przyspieszone tętno, nudności, wymioty, wzrost ciepłoty wewnętrznej ciała, 
a nawet zaburzenia świadomości. Dodatkowo u zwierząt starszych, chorujących na niewydolność krążenia, w ciepłe dni mogą nasilać się objawy duszności oddechowej i złego samopoczucia. W połączeniu z dużym wysiłkiem fizycznym takie dolegliwości mogą nawet doprowadzić do śmierci.

Co zrobić w przypadku, kiedy nasz pupil dozna podrażnienia lub oparzenia skóry?
W przypadku, gdy już dojdzie do podrażnienia lub oparzenia skóry, wywołanego promieniowaniem słonecznym, a to zdarza się najczęściej u ras bezwłosych psów i kotów, należy niezwłocznie udać się z podopiecznym do lekarza weterynarii, ponieważ oparzenie słoneczne, jako reakcja zapalna skóry może być groźna dla zdrowia zwierzęcia. W oparzeniu I-go stopnia skóra jest czerwona, gorąca, obrzękła; natomiast w oparzeniu II-go i III-go stopnia pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym płynem, które pękają, odsłaniając żywe komórki naskórka. Towarzyszy temu ból. Zwierzęciu należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy doprowadzającej do szybkiego schłodzenia organizmu. A więc położyć zwierzę w zacienionym, przewiewnym miejscu, zmoczyć mu głowę i łapy zimną wodą, podać wodę do picia, zastosować zimny prysznic lub okłady z lodu.

Czy częste kąpiele w jeziorach, stawach czy morzu mogą wysuszyć skórę naszego milusińskiego? Jak możemy ją odżywić, nawilżyć i przywrócić jej naturalny stan?
Po dniu pławienia się w wodzie należy dokładnie obejrzeć skórę i sierść naszego pupila. Jeżeli zauważymy zaczerwienienie skóry, łupież czy drapanie się to znaczy, że częste kąpiele nie służą naszemu milusińskiemu. W takiej sytuacji najlepiej jest zgłosić się do lekarza weterynarii, który oceni rozległość, zaawansowanie zmian skórnych i zadecyduje o dalszym postępowaniu z pacjentem. Jeżeli zdecydowaliśmy się sami pomóc wysuszonej i podrażnionej skórze możemy zastosować domowe sposoby, jak kąpiele czy okłady z rumianku, płatków owsianych czy krochmalu lub też zastosować gotowe, przeznaczone dla zwierząt preparaty nawilżające w postaci roztworów, lotionów, kremów czy szamponów, które ze względu na swój skład nawilżają i odżywiają komórki skóry oraz przywracają ich naturalny, elastyczny stan.