NASZ EKSPERT
Na pytanie odpowiada lek. wet. Robert Imioło 
z kliniki weterynaryjnej
w Chorzowie

Nieleczone choroby uszu prowadzą do bardzo poważnych następstw, które czasem bardzo trudno leczyć.

Jakie objawy sugerują, że pies lub kot może mieć problemy z kanałami słuchowymi?
Najczęściej właściciel zauważa, że jego pupil zaczyna drapać się tylną łapą w okolicy ucha, potrząsa głową lub przechyla ją na jedną stronę. Pojawia się też nieprzyjemny zapach 
z uszu zwierzaka. Poza tym ucho od środka może być silnie zaczerwienione lub wypływa z niego wydzielina. W momencie zaostrzenia się choroby, objawów nie da się nie zauważyć.

W jaki sposób diagnozuje się problemy 
z kanałami słuchowymi?
Na początku oglądamy ucho z zewnątrz 
i oceniamy przewody słuchowe pod kątem stopnia zaawansowania choroby (obrzęk, zaczerwienienie, bolesność). Następnie wykonuje się badanie otoskopem lub wideootoskopem. Wówczas możemy umiejscowić i określić zakres schorzenia oraz wykluczyć możliwe ciała obce jako przyczyny choroby. Przewlekłe schorzenia uszu mogą być powodem ograniczonego słuchu lub głuchoty u naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego w takich przypadkach właściciele pytają mnie, czy ich pies lub kot słyszy. W warunkach standardowego gabinetu weterynaryjnego trudno jest ocenić taki defekt. Można jedynie posługując się otoskopem, i wykonując podstawowe badanie internistyczne (poparte szczegółowym wywiadem z właścicielem), jedynie podejrzewać upośledzenie słuchu. Pełną odpowiedź daje badanie urządzeniem do badania słuchu, które wykonują w naszym kraju wyspecjalizowane 
w tym jednostki badawcze, najczęściej skupione w ośrodkach akademickich.

Jakie choroby uszu mogą wystąpić u naszego czworonoga?
To pytanie nasuwa mi natychmiast odpowiedź – wszystkie możliwe. Od tych najczęściej spotykanych, czyli spowodowanych przez drożdżaki, bakterie lub mieszane (grzybiczo-bakteryjne), przez choroby pasożytnicze, zapalenia spowodowane ciałami obcymi, aż do zmian polipowatych lub nowotworowych, lokalizujących się w kanale słuchowym.

Jakie mogą być przyczyny ich występowania i jak się je leczy?
Już sama budowa kanału słuchowego psa 
czy kota jest czynnikiem ułatwiającym wszelkie zapalenia, bo jest on długi i zagięty, dla lekarza – trudno dostępny do oceny. Dodatkowo częste kąpiele zwierzęcia znacznie zwiększają ryzyko zapalenia, bo w wilgotnym środowisku łatwiej namnażają się drobnoustroje. Przyczyną mogą być również choroby ogólne, w których zapalenie uszu jest tylko objawem (np. alergia pokarmowa, atopia, niedoczynność tarczycy). Postępowanie zależy od przyczyny, więc najważniejsze jest jak najszybsze znalezienie jej. W zależności od przyczyny, wdrażamy leczenie miejscowe lub łączymy je z leczeniem ogólnym.

Jak zatem prawidłowo dbać o przewód słuchowy naszego pupila?
Powinniśmy regularnie kontrolować uszy naszych podopiecznych, a do czyszczenie przewodu słuchowego najlepiej używać specjalistycznych preparatów. O środkach do pielęgnacji uszu warto porozmawiać z lekarzem weterynarii.