Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaki, które żyjąc i rozwijając się w czerwonych krwinkach prowadzą do ich zniszczenia. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Mój Astor to 2-letni, duży szwajcarski pies pasterski. W zeszłym roku Astor przeszedł babeszjozę. Jego rekonwalescencja trwała długo, na szczęście, przy dużym zaangażowaniu naszego lekarza prowadzącego, udało się go wyleczyć. Czy pies może ponownie zachorować na tę samą chorobę? Jakie wybrać zabezpieczenie przeciwko kleszczom? A może zastosować zarówno obrożę, jak i spot-on?

Maria z Podkowy Leśnej

NASZ EKSPERT
Na pytanie odpowiada lek. wet. Paweł Zahorodny z przychodni dla zwierząt w Michałowicach

W odpowiedzi na Pani pytanie muszę powiedzieć, że nie występuje odporność po przebyciu babeszjozy. Mam wśród swoich pacjentów przypadki nawet kilkukrotnego zapadnięcia na tę chorobę w jednym sezonie. W celu zabezpieczenia psa należy zatem stosować daleko posuniętą profilaktykę. Lekarz weterynarii ma obecnie duży wybór wśród preparatów przeciwkleszczowych. Są to obroże zawierające związki zabijające bądź odstraszające kleszcze, preparaty podawane na skórę w postaci kropli wyciskanej z tubki lub nanoszone na skórę 
w formie aerozolu. We wszystkich tych przypadkach zależy nam na wytworzeniu bariery ochronnej na okrywie włosowej lub naskórku zabezpieczającej przed kleszczami. Wybór preparatu zależny jest od osobistych doświadczeń, rodzaju włosa i aktywności psa. U psów, które towarzyszą swoim właścicielom w długich spacerach zalecam w swoim gabinecie połączenie obroży pyłowej z comiesięcznym podawaniem preparatu na skórę w formie spot-on, wykorzystując dwie różne drogi zabezpieczenia: pierwszą, zewnętrzną – w formie pyłku powlekającego włos, a kolejną – pokrywającą naskórek. Zaletą obróżek przeciw pchłom i kleszczom jest dłuższy okres działania preparatu w stosunku do preparatów spot-on, wynoszący od 2 do 7 miesięcy. Należy zaznaczyć, iż na skuteczność działania każdego z tych preparatów będzie wpływać dokładne przestrzeganie wskazań, co do sposobu ich zastosowania. Przeczy-tajmy zatem dokładnie ulotkę! Po naniesieniu preparatów na powierzchnię skóry warto przytrzymać przez chwilę zwierzę tak, aby czując lek, odruchowo nie otrzepało się, usuwając sporą jego część na podłogę. Bardzo istotne są zalecenia dotyczące kąpieli psa przed i po zastosowaniu preparatów. Niestety żaden z leków nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć psa przed obecnością kleszcza. Należy zatem po spacerze dokładnie, obejrzeć skórę psa. Kleszcze najchętniej przyczepiają się do przednich części ciała, ale nie zawsze jest to regułą. W przypadku zauważenia ich obecności, usuwamy je, używając do tego odpowiednich kleszczyków, nie należy kleszczy usuwać gołymi rękami. Im krócej kleszcz przebywał w skórze psa, tym mniejsze będzie ryzyko ewentualnego zachorowania. Pierwszymi widocznymi objawami choroby jest posmutnienie psa widoczne dla właściciela. Nie czekajmy więc na pojawienie się pełnych objawów chorobowych z wysoką gorączka, krwiomoczem i anemią.