NASZ EKSPERT
Na pytania odpowiada 
lek. wet. Beata Milewska-Ignacak 
z kliniki weterynaryjnej w Warszawie

Grzybica skóry jest to choroba zakaźna wywoływana głównie przez dwa rodzaje grzybów Microsporum canis lub Tricho-
phyton mentagrophytes. Najczęściej szerzy się przez uszkodzony naskórek.

Gdzie nasz mruczący podopieczny może zarazić się grzybicą?
Źródłem zakażenia mogą być chore zwierzętta, ich sierść i naskórek, ściółka, legowisko, szczotki do pielęgnacji, jak również samo pomieszczenie, w którym przebywały. Narażone są na nią przede wszystkim koty dziko żyjące i koty wychodzące, mające kontakt z tymi pierwszymi.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej grzybicy skóry?
Rozwój i przebieg choroby są zależne od kilku czynników, w tym także od zjadliwości danego szczepu grzyba. Grzybica bywa trudna do wyleczenia, bo niektóre koty mogą zostać jej nosicielami, czyli zakażać inne zwierzęta, same nie wykazując szczególnych objawów. Należy pamiętać, że jest to choroba zakaźna dla ludzi. Z tego względu absolutnie nie wolno jej lekceważyć.

W jaki sposób manifestuje się grzybica 
u kotów i jakie  są sposoby leczenia zakażonego już czworonoga?
Typowe dla grzybicy zmiany to wyłysienia pokryte małymi łuskami, które wyglądają jak szary nalot, zwykle lokalizujące się na kończynach, głowie i uszach. Mogą też przybierać formę pojedynczych żółtawych strupków. Możliwe są także obszerne wyłysienia z widocznymi zmianami zapalnymi, którym często towarzyszy uogólniony łojotok (sierść pokryta łupieżem, tłusta). W leczeniu grzybicy najczęściej używa się leków do stosowania doustnego. Kuracja trwa przeciętnie 4-6 tygodni. Na zmienione miejsca można stosować leki przeciwgrzybicze 
w postaci płynów, żeli, maści czy kremów. Lekarz weterynarii może też polecić szampony przeciwgrzybiczne. Niezwykle pomocne w terapii są szczepionki przeciwgrzybiczne oraz wszelkie leki wpływające na zwiększenie odporności. Właściciel musi dbać o środowisko, czyli na bieżąco odkażać pomieszczenia, legowiska i sprzęt do pielęgnacji. Jeśli ustąpiły zmiany dermatologiczne, bardzo istotnym jest potwierdzenie wyleczenia kota. Należy pobrać próbki sierści do ponownego badania laboratoryjnego. Warunkiem zakończenia kuracji jest uzyskanie wyniku negatywnego. Takie samo badanie dobrze byłoby przeprowadzić ponownie po kilku miesiącach, aby wyeliminować możliwość nosicielstwa.

Jak zatem skutecznie chronić pupila przed grzybicą?
Wszystkie wychodzące koty powinny być szczepione przeciwko tej chorobie. Jeżeli 
w domu jest więcej kotów i jeden z nich wychodzi, lub właściciel ma kontakty z dziko żyjącymi kotami, powinny być szczepione wszystkie zwierzęta. Jeżeli zdarzy nam się przygarnąć kota zarażonego, trzeba go leczyć, inne zaszczepić oraz dbać o higienę środowiska, w którym przebywa nasz czworonożny przyjaciel.