NASZ EKSPERT
Na pytania odpowiada lek. wet. Artur Chełmiński 
z lecznicy dla zwierząt w Chełmie

Gdy nadchodzą cieplejsze dni, budzą się do życia jedne z najbardziej niebezpiecznych pasożytów – kleszcze. Wychodząc z naszym pupilem na spacer, możemy wrócić do domu z którymś z 25 przedstawicieli tego gatunku.

Czy wraz z nastaniem wiosny powinniśmy zabezpieczyć pupila przed kleszczami?
Kleszcze są pajęczakami odżywającymi się krwią ludzi i zwierząt. Wiele z nich przenosi niebezpieczne choroby: boreliozę, babeszjozę, hemobartonellozę, erlichiozę, odkleszczowe zapalenie mózgu i wiele innych. Kleszcze żyją praktycznie wszędzie, na trawnikach, w krzakach, lasach, łąkach; potrafią być przenoszone z wiatrem na spore odległości i zdarza się nawet, że znajdujemy je na balkonach na czwartym piętrze. Ze względu na ich „wszędobylstwo”, warto zadbać o właściwą ochronę dla naszego pupila.

Gdzie najczęściej szukać kleszcza na ciele zwierzęcia?
Kleszcze przyczepiają się najczęściej w miejscach, gdzie skóra jest bardziej delikatna, czyli okolice szyi, pachwin, głowy czy uszu. Właśnie te miejsca powinniśmy szczególnie przejrzeć po każdym powrocie ze spaceru. Kleszcz bytujący na ciele naszego zwierzątka potrafi zwiększyć swoje rozmiary nawet 200 razy. 
W miejscach ich przyczepienia dochodzi najczęściej do zaczerwienienia skóry, rozwija się stan zapalny oraz występuje świąd. Zawsze, gdy zobaczymy „podejrzane twory” na skórze naszego czworonoga sprawdźmy, czy to nie kleszcz.

W jaki sposób należy postąpić, jeśli kleszcz wczepił się już w skórę zwierzaka?
Każdego kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Jeżeli doszło do przyczepienia się pasożyta, nie traćmy głowy! Postarajmy się usunąć kleszcza samodzielnie przy pomocy pincety lub palcami. Smarowanie kleszcza spirytusem czy tłuszczem niewiele daje, wręcz przeciwnie – powoduje wydzielenie większej ilości śliny przez kleszcza i zwiększa ryzyko zarażenia. W przypadku, gdy nie potrafimy sami sobie poradzić z usunięciem kleszcza, udajmy się do lekarza weterynarii, który taki zabieg wykona profesjonalnie.

Co należy zrobić po usunięciu kleszcza?
Gdy nasze zwierzę miało już kontakt z kleszczem, pozostaje nam tylko nadzieja, że nie zostało zarażone. Musimy je bacznie obserwować, jak się zachowuje (czy nie jest osowiałe, czy ma apetyt i czy nie gorączkuje). Należy zwrócić szczególną uwagę, jakiego koloru jest wydalany mocz. Każda zmiana zabarwienia moczu jest bardzo niepokojącym objawem. Przy każdym z wymienionych objawów konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii. Pamiętajmy 
o tym, że odpowiednio wcześnie podjęte leczenie daje szansę naszemu zwierzakowi na przeżycie. Kuracja wymaga stałego podawania leków i wizyt kontrolnych u lekarza.

W jaki sposób możemy zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami?
Namawiam do wizyty u lekarza weterynarii celem nabycia odpowiedniego środka. Istnieje wiele preparatów przeciw kleszczom i innym pasożytom zewnętrznym. Mogą to być krople, spraye, obroże. Działanie obróżek jest zdecydowanie dłuższe i waha się od 2 do 7 m-cy.