lek. wet. Julita Mision

Posiadając psa należącego do ras dużych, trzeba już od wieku szczenięcego zadbać o jego prawidłowy rozwój, gdyż w tym okresie kształtują się struktury kostne i chrzęstne.

Saba, jest 6-letnią suczką, rasy owczarek niemiecki. Kupiliśmy ją z profesjonalnej hodowli, kiedy miała 3 miesiące. Bardzo dbamy o jej dietę i stan zdrowia, dlatego jesteśmy w stałym kontakcie
z naszym lekarzem weterynarii. Uprzedzał nas, że jest to rasa, u której w późniejszym okresie życia mogą wystąpić kłopoty ze stawami. Czytaliśmy kilka artykułów na ten temat i chcielibyśmy zapytać o możliwość zastosowania u Saby suplementów zawierających w swym składzie chondroitynę i glukozaminę.

Marta i Paweł z Częstochowy

Na pytania odpowiada lek. wet. Julita Mision z przychodni weterynaryjnej w Warszawie

Mając na uwadze odpowiedni rozwój układu kostno-stawowego, dietę psa można suplementować preparatami wspomagającymi prawidłowy rozwój kości i stawów. Ze względu na to, że psy ras dużych i olbrzymich są predysponowane do chorób układu kostnego, co w starszym wieku odbija się na ich normalnym funkcjonowaniu, powinniśmy myśleć o zminimalizowaniu skutków dolegliwości z tym związanych (ból, trudności ze wstawaniem, poruszaniem się, kulawizną). Stosując chondroprotektory, do których zaliczamy m.in. chondroitynę i glukozaminę, możemy zapobiec, albo chociaż spowolnić wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w stawach. Jak sama nazwa mówi, substancje te ochraniają i wspomagają funkcję stawów. Glukozamina jest naturalną substancją pobudzającą odbudowę chrząstki stawowej, wpływającą na sprawniejsze funkcjonowanie stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Substancja ta, budując tkankę chrzęstną, nadaje jej twardość i sprężystość. Glukozamina nie tylko buduje chrząstkę – bierze również udział w jej odżywianiu. Obie funkcje glukozaminy można zatem wykorzystać, aby stymulować odbudowę i regenerację zmienionej chorobowo chrząstki. Suplementacja preparatem zawierającym siarczan glukozaminy prowadzi do wzmocnienia owej chrząstki, a stopniowe jej odbudowywanie wpływa na poprawę sprawności ruchowej stawu oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Z kolei chondroityna hamuje rozkład chrząstki stawowej i pobudza jej naprawę. Jest ona niezbędna do prawidłowego metabolizmu, rozwoju i regeneracji chrząstki. Chondroityna zwiększa też uwodnienie stawu, co dodatkowo nawilża powierzchnie stawowe chrząstek. Poza tym działa przeciwbólowo, zwiększa ruchomość i stabilizuje szerokość szpary stawowej, wpływając tym samym na wytrzymałość oraz sprawność stawów u psów.