dr n. wet.
Jacek Ingarden

Ciążą u suki trwa przeważnie 9 tygodni. Jest to czas, który odpowiedzialny hodowca powinien wykorzystać na przygotowanie swojej podopiecznej do porodu.
Na pytanie odpowiada dr n. wet. Jacek Ingarden, specjalista rozrodu zwierząt, przewodniczący Sekcji Rozrodu PSLWMZ, współwłaściciel kliniki weterynaryjnej w Myślenicach.

Prowadzimy hodowlę szwajcarskich psów pasterskich. Chcielibyśmy się dowiedzieć, w jaki sposób należy prawidłowo opiekować się suczką podczas ciąży, na co zwrócić największą uwagę 
i oczywiście czego jej dostarczyć, by szczenięta urodziły się zdrowe?
Matylda i Zbyszek z Poznania

Przez pierwsze 4-5 tygodni nie powinno się drastycznie zmieniać żywienia, ani ograniczać za bardzo aktywności ruchowej. Zalecam wykonanie badań kontrolnych u suki ciężarnej. Poza morfologią i biochemią należy oznaczyć poziom progesteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Konieczne są także badania USG. Najpewniejsze badanie w kierunku ciąży wykonuje się w 26.-28. dniu, kiedy nie tylko dobrze widać płody, ale także ich bijące serca. Panuje powszechna opinia, że suczka szczenna powinna być „lepiej” żywiona. Nic bardziej błędnego. Takie postępowanie prowadzi do otłuszczenia, co może spowodować problemy porodowe. Nadmierna suplementacja wapnia w okresie ciąży może, szczególnie 
u mniejszych ras, prowadzić do pojawienia się tzw. „tężyczki poporodowej”. Jest to związane 
z zablokowaniem mechanizmu naturalnej gospodarki wapniowej i pojawienia się w trakcie laktacji dużego niedoboru tego pierwiastka. W hodowlach na dwa tygodnie przed porodem wprowadza się szczennym sukom karmę szczenięcą. Zwrócić należy uwagę, czy jest to karma przeznaczona dla szczeniąt ras dużych, średnich, czy małych. Jeżeli nie chcemy przejść na karmę szczenięcą, można stosować specjalne suplementy wzbogacające dietę w niezbędne składniki witaminowe. W trakcie ciąży, szczególnie w 3. trymestrze, obserwuje się spadek apetytu, ponieważ powiększa się wypełniona płodami macica, która uciska jelita i żołądek. Dlatego stopniowo należy dzielić dzienną dawkę pokarmową i co za tym idzie, zwiększyć częstotliwość posiłków. Na około 2 tygodnie przed porodem dobrze jest przygotować kojec, żeby przyszła mama mogła rodzić w znajomym sobie miejscu. Pod koniec ciąży trzeba kontrolować temperaturę ciała suki, mierząc ją 2-3 razy dziennie o tych samych porach. Na mniej więcej 24 godziny przed porodem temperatura spada o ok. 1°C. Wiąże się to ze spadkiem poziomu progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Informacja o zbliżającym się porodzie ułatwi zorganizowanie odbioru porodu w domu lub klinice weterynaryjnej.