dr hab.
Wojciech Niżański

Jak każdy ssak, nowo narodzony szczeniaczek ssie mleko matki, które jest jego jedynym pożywieniem mniej więcej do 
3. tygodnia życia.

Na pytanie odpowiada dr hab. Wojciech Niżański z Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prezes Europejskiego Towarzystwa Weterynaryjnego Rozrodu Małych Zwierząt (EVSSAR).

Moja suczka urodziła niedawno 4 zdrowe szczeniaki. Chciałabym się dowiedzieć, jak mogę pomóc pieskom w prawidłowym dorastaniu: czy należy im dostarczać jakiś niezbędnych suplementów z witaminami? Czy powinnam również zwrócić uwagę na to, co podaję suczce do jedzenia, bo przecież karmi jeszcze małe?

Katarzyna z Opoczna

W okresie laktacji kluczowe staje się odpowiednie żywienie matki. Nie ma praktycznie możliwości, aby takie zwierzę przekarmić. Jej zapotrzebowanie na substancje odżywcze rośnie o 200-300%, tak więc ilość przyjmowanej przez matkę karmy rośnie kilkukrotnie! Dlatego czasem radzi się, aby sukę w okresie laktacji karmić nawet „do woli”. Odjadanie matki przez ssące szczenięta jest tak duże, iż traci ona często ogromne ilości wapnia. Karma suki karmiącej powinna być zatem odpowiednio zbilansowania. Istotne jest, aby zawierała większą zawartość białka, substancji energetycznych oraz makro- i mikroelementów, 
a w szczególności wapnia i magnezu. Zaleca się zwykle, aby karmę suplementować preparatami zawierającym makro- i mikroelementy oraz witaminy. Większość gotowych karm przemysłowych renomowanych firm zapewnia na ogół odpowiedni poziom tych substancji.

W sytuacji, gdy pomimo odpowiedniego karmienia, suka produkuje zbyt mało mleka, należy szczenięta dokarmiać mlekiem zastępczym. Należy stosować wyłącznie specjalne mleko dla szczeniąt. Mleko krowie nie nadaje się do tego, ponieważ zawiera zbyt małą ilość składników odżywczych.

Od około 3. tygodnia życia szczenięta otrzymują również pokarm stały. I tu również produkowane są bardzo dobrej jakości karmy typu starter. Najlepiej, jeśli na początku właściciel pozostawi w misce niewielką ilość rozmoczonej w wodzie karmy stałej, tak aby zachęcić szczenięta do jej zjadania. Odsadzenie szczeniąt od gruczołu sutkowego matki odbywa się zwykle pomiędzy 6. a 8. tygodniem po porodzie. Ważne jest, aby szczenięta po odsadzeniu otrzymywały karmę dedykowaną najmłodszym pieskom uzupełnianą suplementami mineralno-witaminowymi.