prof. dr hab.
Krzysztof Kostro

 

Nadeszły wiosenne dni, a wraz z nimi pojawiły się kleszcze, potrzebujące do swojego rozwoju ciepłokrwistego żywiciela, którym mogą być nasze zwierzaki lub my sami.

Na pytanie odpowiada prof. dr hab. Krzysztof Kostro z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

Ares jest 5-letnim kundelkiem, który uwielbia spędzać czas na zewnątrz. W zeszłym roku, we wrześniu, znalazłam na nim kilka kleszczy. Oczywiście wszystkie usunęłam, jednak dowiedziałam się, że mogą one przenosić choroby, które mogą być groźne dla mojego pupila. Czy jest to prawda? Jak mogę zabezpieczyć go przeciwko kleszczom, abym za każdym razem nie musiała się bać, gdy wypuszczę go z domu do ogrodu?

Marta ze Szczecina

 

Rzeczywiście kleszcze mogą przenosić groźne dla naszych milusińskich choroby. Pierwszą 
z nich jest babeszjoza. Zachorowania u zwierząt obserwuje się najczęściej na wiosnę oraz jesienią, co związane jest z sezonową aktywnością kleszczy. Podczas choroby obserwuje się gorączkę, apatię oraz uogólnioną reakcję zapalną niszczącą narządy wewnętrzne. Jednak szybkie podjęcie leczenia i zastosowanie właściwych leków poprawia stan zdrowia zwierzęcia i skraca okres rekonwalescencji.

Kolejną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza, przewlekła, wieloukładowa choroba ludzi i zwierząt. Przebieg choroby u psów jest odmienny od obserwowanego u ludzi. Pierwszym objawem boreliozy może być pogorszenie samopoczucia, osłabienie apetytu oraz gorączka. W przebiegu boreliozy u psów obserwuje się ostre, przewlekłe zapalenie stawów oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych, a także kulawiznę wędrującą obejmującą kilka kończyn. Diagnostyka boreliozy jest bardzo trudna. Rozpoznanie choroby opiera się 
o wywiad, objawy kliniczne, badanie laboratoryjne i ustępowanie objawów choroby po leczeniu antybiotykami.

Niezmiernie ważne jest zatem zwalczanie 
i zapobieganie inwazji kleszczy. Należy dokładnie obejrzeć skórę zwierzęcia przed i po spacerach. Pamiętajmy, że im szybciej kleszcz zostanie zauważony i usunięty, tym ryzyko zakażenia jest mniejsze, gdyż kleszcze pobierają krew przez 2-3 dni zanim nastąpi transmisja pasożytów do organizmu zwierzęcia. Bezwzględnie należy stosować obroże przeciwkleszczowe, preparaty typu spot-on lub inne środki.