NASZ EKSPERT
Na pytania odpowiada dr Jacek Wilczak z Zakładu Dietetyki w Katedrze Nauk Fizjologicznych SGGW w Warszawie

Przyjmuje się, że do 15% przekroczenia prawidłowej masy ciała mówimy w wypadku psów o nadwadze, natomiast powyżej tej wartości mamy do czynienia z otyłością. O ile w przypadku psów rasowych wzorce masy ciała są ustalone i łatwo na ich podstawie ustalić nadwagę lub otyłość czworonoga, o tyle w wypadku kundelków, jest to trudniejsze zadanie. Wiarygodną metodą oceny nadwagi i stopnia otyłości, z którą coraz częściej możemy spotkać się w lecznicy weterynaryjnej, są specjalne plansze, pomocne w ocenie kondycji psa (BSC). Nadmierna masa ciała czworonoga prowadzi do zmian wpływających na motorykę ruchu oraz na metaboliczne funkcje tkanek i organów. Proces redukcji masy ciała powinien być długotrwały i stopniowy – tylko takie postępowanie gwarantuje utrzymanie prawidłowej masy ciała i wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych dających efekty na lata.

Czy w przypadku psów jest różnica pomiędzy określeniami „nadwaga” a „otyłość”?
W ocenie nadwagi i stopnia otyłości u psów najczęściej posługujemy się określeniem nadmiernej masy ciała w stosunku do tej, przyjętej jako zalecana. Przyjmuje się, że do 15% przekroczenia prawidłowej masy ciała mówimy o nadwadze, a powyżej tej wartości już o otyłości. O ile w przypadku psów rasowych wzorce masy ciała są ustalone i łatwo tylko na ich podstawie ustalić nadwagę lub otyłość o tyle w przypadku pozostałych psów jest to problematyczne. Dlatego też wiarygodniejszą metodą oceny nadwagi i stopnia otyłości, ale także niedowagi psa są specjalne plansze, pomocne w ocenie kondycji psa (BSC) – które coraz częściej umieszcza się w widocznych miejscach w lecznicach weterynaryjnych. Na ich podstawie każdy opiekun, jest w stanie ocenić czy jego pies posiada prawidłową budowę ciała, która nie wskazuje na nadwagę bądź otyłość.

Jakie ograniczenia w funkcjonowaniu psa mogą powodować problemy z wagą?
Konsekwencje nadmiernej masy ciała prowadzą do zmian zarówno wpływających na motorykę ruchu psa jak i na metaboliczne funkcje tkanek i organów. Najważniejsze z nich, to problemy z aparatem ruchowym oraz insulinooporność, prowadząca do cukrzycy typu II. Poza tym mogą pojawić się problemy z prawidłowym wyglądem skóry i sierści. Nadmierna masa ciała sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w obrębie tkanki tłuszczowej, zmieniając jest metabolizm.

Jakie problemy zdrowotne mogą manifestować się u otyłych psów?
Najczęściej psy otyłe są zwierzakami mało zainteresowanymi aktywnością fizyczną, a brak zainteresowania może być konsekwencją dolegliwości bólowych powstałych w wyniku obciążenia stawów. Natomiast dalsze konsekwencje polegają na zmianie funkcji poszczególnych organów. Funkcja metaboliczna wątroby – dochodzi do jej stłuszczenia i problemów z wydzielaniem żółci uczestniczącej w procesie trawienia tłuszczów. Następuje zmiana procesów trawiennych i fermentacyjnych zachodzących w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego przyczyniając się do indukcji stanów zapalnych. Organizm nie radzi sobie ze zwiększoną podażą składników energetycznych, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydajności procesów trawiennych.

Jak żywić psa z problemami z wagą. Jak walczyć o jego kondycję po takiej kuracji?
Przede wszystkim w momencie, kiedy opiekun będzie gotowy na dostrzeżenie problemu nadwagi i otyłości u swojego psa powinien wprowadzić zmiany w sposobie żywienia uwzględniające długoterminową zmianę ilości składników energetycznych oraz – co jest niezbędne – zwiększenie intensywności i ilości aktywności fizycznej dostosowanej do aktualnego stanu fizjologicznego organizmu. Proces redukcji masy ciała powinien być długotrwały i stopniowy – tylko takie postępowanie gwarantuje utrzymanie prawidłowej masy ciała i wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych. Zawsze pamiętając o odpowiedniej ilości dobrej jakościowo karmy oraz aktywności fizycznej możemy mieć pewność, że nasz pies nie będzie cierpiał w wyniku dolegliwości związanych z nadwagą bądź otyłością. Mała uwaga na koniec: powinniśmy w ocenie kondycji psa uwzględnić naturalne sezonowe wahania masy ciała i założyć, że jego zwiększona aktywność fizyczna w okresie wiosenno-letnim będzie naturalnym sposobem redukcji nadmiernej masy, zdobytej w okresie jesienno-zimowym.