NASZ EKSPERT
Na pytania 
odpowiada
lek. wet. 
Maciej Koliński 
z lecznicy 
weterynaryjnej 
w Zielonej Górze

Lekarze weterynarii są zgodni: najbezpieczniejszą dla zdrowia i najskuteczniejszą metodą antykoncepcji jest sterylizacja.

Czy istnieje farmakologiczna antykoncepcja dla suk i kotek?
Antykoncepcja farmakologiczna jest stosowana w formie zastrzyków lub tabletek. Decydując się na nią, właściciel musi zdawać sobie sprawę, że iniekcja hormonalna u suki może być wykonana jedynie w okresie tzw. spokoju płciowego, a decyzję o terminie wykonania antykoncepcji powinien podjąć lekarz weterynarii. Poza tym, gdy jest ona stosowana długotrwale, nieregularnie lub w złym momencie cyklu płciowego, niesie za sobą duże ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia efektów ubocznych. Z tego powodu w czasie stosowania antykoncepcji powinno się wykonywać okresowe badania stanu zdrowia, w celu wykluczenia efektów ubocznych działania hormonów. Dlatego na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem jest sterylizacja.

Kiedy najlepiej przeprowadzić sterylizację?
Są różne szkoły. Niektórzy lekarze przeprowadzają zabieg przed pierwszą cieczką, czyli w wieku ok. 4 miesięcy. Na ogół jednak sterylizację wykonuje się ok. 3 miesiące po pierwszej cieczce. Pamiętajmy, że im młodsze zwierzęta, tym łatwiej znoszą zabieg i szybciej wracają do formy.

Czy można przeprowadzić sterylizację u suki 
w ciąży?
Generalnie ciąża nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu sterylizacji. Można też wykonać aborcję farmakologiczną, która polega na podaniu leku nawet do 45 dnia po pokryciu.

W jaki sposób sterylizacja wpływa na zdrowie suki/kotki?
Sterylizacja ma ogromne znaczenie profilaktyczne. Przede wszystkim likwiduje problemy związane z krwawieniem w czasie cieczek oraz ze skłonnościami do ucieczek suk będących w rui, a także całkowicie eliminuje problem związany z występowaniem ciąży i ciąży urojonej. Niebagatelny jest fakt, że zabieg zmniejsza do minimum prawdopodobieństwo wystąpienia guzów nowotworowych gruczołu mlekowego oraz jajników, jak również pozwala uniknąć bardzo niebezpiecznych dla suczki chorób macicy, w tym zagrażającego życiu, ropomacicza. U wielu niewysterylizowanych suczek w zaawansowanym wieku występuje cukrzyca, którą trudno opanować, i tak naprawdę, aby zacząć leczyć tę chorobę, trzeba zwierzęciu usunąć macicę i jajniki.

Co to jest ropomacicze i jak można je leczyć?
Ropomacicze występuje u suk, które mają problemy z gospodarką hormonalną. Przy zaburzeniach hormonalnych dochodzi wówczas do otwarcia się szyjki macicy. Do środka macicy, drogą wstepującą, dostają się bakterie wywołujące stan zapalny macicy. Rozróżniamy dwa rodzaje ropomacicza: otwarte i zamknięte. Temu pierwszemu towarzyszy wypływ z pochwy, co jest łatwo zauważalne przez właściciela, natomiast drugie, często nie zostaje w porę wychwycone przez opiekuna. Dlatego jeśli zaobserwujemy u zwierzęcia wzmożone pragnienie, słabszy apetyt oraz posmutnienie, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który wykona USG jamy brzusznej. Jeśli suka jest w dobrej kondycji, lekarz wykonuje zabieg sterylizacji, jeżeli zaś stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie operacji, podaje się wówczas preparaty, które otwierają szyjkę macicy i obkurczają macicę oraz antybiotyki i kroplówki.

Czy każdą sukę nie przeznaczoną do hodowli należy sterylizować?
Bezwzględnie tak, bo wysterylizowane suki żyją dłużej i w lepszym zdrowiu. Poza tym nie wszyscy właściciele zdają sobie sprawę, że po porodzie może 
u suki dojść do wielu groźnych chorób, np. tężyczki poporodowej. Jest to choroba występująca najczęściej u psów małych ras, ale nie tylko. Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest niedobór wapnia w organizmie suki, co stanowi duże zagrożenie dla życia matki.