Na pytania odpowiada lek. wet. Jagoda Banach z przychodni weterynaryjnej w Warszawie.

Istnieje wiele przyczyn występowania świądu u psów. Na przykład obecność pasożytów. Najczęściej są to pchły, świerzbowce czy nużeniec. Kolejnymi przyczynami świądu są atopowe zapalenie skóry, zakażenia bakteryjne, zakażenia grzybicze, alergie pokarmowe oraz nietolerancje pokarmowe. Możemy również diagnozować świąd psychogenny.

Jakie mogą być przyczyny świądu u psów? 

Przyczyn świądu może być bardzo wiele. Zaczynając od pasożytów poprzez infekcje, alergie czy problemy behawioralne. Czynnikami uczulającymi i prowadzącymi do drapania bywają także pożywienie czy alergeny środowiskowe takie jak ślina pcheł czy roztocza kurzu domowego. Każdy pies drapie się od czasu do czasu. Problem pojawia się wtedy, gdy robi to często, nawet obsesyjnie. Zawsze w takiej sytuacji najlepiej udać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz podstawowych badań pomoże on ustalić przyczynę świądu.

Jak zwierzę może manifestować, że go swędzi?
Świąd jest to nieprzyjemne, niekomfortowe uczucie, które wywołuje chęć drapania i pocierania. Może występować na całym ciele lub miejscowo. W przypadku bardzo uciążliwego świądu może dochodzić nawet do wygryzania rożnych partii ciała lub ocierania o przedmioty np. dywan. Może się również manifestować podrażnioną, zaczerwienioną skórą lub wypadaniem sierści.

Co to jest atopowe zapalenie skóry i jakie mogą być jego źródła?
Atopowe zapalenie skóry u psów popularnie zwane atopią jest reakcją nadwrażliwości u osobników predysponowanych na inhalacyjne lub skórne antygeny środowiskowe zwane alergenami. Występuje u psów w wieku od 6 miesięcy do 6 lat. U większości psów pierwsze objawy występują między 1 a 3 rokiem życia. Często są to alergie na roztocza kurzu, pleśń, pyłki roślin. To choroba, z którą będziemy spotykać się coraz częściej w trakcie praktyki weterynaryjnej. W środowisku zarówno ludzi jak i zwierząt znajduje się coraz więcej czynników alergicznych, które z reguły nie są możliwe do wyeliminowania.
Jakie zachowania psa manifestują, że pacjent ma problemy ze świądem i jakie mogą być ich konsekwencje?
Opiekun psa oprócz drapania może zaobserwować wiele zmian w zachowaniu takich jak: lizanie, wygryzanie sierści, ocieranie o przedmioty. Pojawiają się nawracające problemy z przewodem słuchowym, zmiany zabarwienia i kondycji skóry takie jak krosty, grudki, wyłysienia, zaczerwienienia. Skutkiem walki ze świądem mogą być okaleczenia, rany czy nieprzyjemny zapach. Nie można zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii, gdyż w każdym z wymienionych przypadków pies odczuwa duży dyskomfort.

W jaki sposób diagnozuje się i leczy przyczyny świądu?
Przed przystąpieniem do leczenia należy ustalić przyczynę świądu. Przede wszystkim wykluczyć pasożyty zewnętrzne (świerzb, nużyca). W tym celu lekarz przeprowadzi dodatkowe testy np. pobierze zeskrobinę do badań. Infekcje bakteryjne lub grzybicze również mogą powodować świąd. Aby je wykluczyć lub potwierdzić, konieczne jest pobranie wymazu lub sierści do badań. Leczenie może się różnić w zależności od przyczyny świądu. Warto pamiętać, że na przykład atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną, z którą zwierzę będzie zmagać się do końca życia. Aktualnie lekarz ma do dyspozycji ultra nowoczesne preparaty o bardzo wysokim profilu bezpieczeństwa, które mogą znacznie ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować uciążliwe objawy i poprawić jakość życia właściciela.

Dlaczego warto prowadzić działania edukacyjne dotyczące problemu jakim jest świąd?
Świąd jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością u naszych pupili, a dodatkowo nieleczony może powodować wtórne infekcje oraz samookaleczenia. Zazwyczaj towarzyszy chorobom skóry, ale może występować również w trakcie chorób metabolicznych, zaburzeń behawioralnych. Warto prowadzić działania edukacyjne dotyczące tego problemu, gdyż należy uświadomić właścicielom, że problem drapania dotyczy coraz większej liczby psów, a grupa psich alergików powiększa się wraz ze zwiększającą się świadomością opiekunów. Należy podkreślić, że przy współpracy lekarza weterynarii i właściciela oraz mając do dyspozycji współczesną wiedzę weterynaryjną, wspomaganą nowoczesnymi preparatami dedykowanymi psom, możemy skutecznie poradzić sobie z problemem drapania.