maj 2018

Drodzy czytelnicy!

polecam Wam wydanie majowe naszego miesięcznika. Maj to miesiąc pełen słońca, kwiatów i podróży z czworonogami. Do wspólnych wyjazdów zachęcam gorąco. Osobiście zabieram moje suczki zwykle ze sobą. Już w trakcie podróży samochodem mam okazję poznawać miejsca przyjazne psom. Zwykle nie mamy problemu z wejściem do restauracji. Po kilku minutach pada pytanie ze strony obsługi czy potrzebujemy miskę z wodą do picia. Wiele hoteli i pensjonatów przyjmuje psy i koty. Wcześniej należy uzgodnić koszty pobytu naszych podopiecznych. Taki wyjazd, to przede wszystkim więcej czasu na wspólnie spędzony czas i wspólne leniuchowanie. Spacery są dłuższe, pełne nowych bodźców, spotkań z nowymi ludźmi i kolegami na czterech łapach.

W majowym wydaniu wywiad z dzienni­karką Gabi Drzewiecką. Już na etapie rozmowy telefonicznej i korespondencji mailowej poczułam, że to moja bratnia dusza jeśli chodzi o stosunek do zwierząt i ważnych dla nich tematów. Zdjęcia moich przygarniętych suczek wysłane mailem wzbudziły u Gabi zachwyt, a ja widząc na zdjęciu minę jej Marcela siedzącego na fotelu pomyślałam tylko, skąd ja to znam. Gabi, podobnie jak ja przygarnęła psa bo po prostu chciała pomóc jakiemuś bezdomniakowi. Dlatego też nie chciała dokonywać wyboru i poprosiła o wskazanie przez wolontariuszy schroniska pensjonariusza, który potrzebuje domu. Tak trafił do niej Marcel, bohater naszej okładki i rozkładówki (str. 8-9). Gabi także uratowała życie suni błąkającej się przy stacji benzynowej. Nie mogła zapomnieć o psie, którego widziała poprzedniego dnia, wracając z nagrań. Zabrała więc przyjaciół na tę stację i przez pół nocy czekali aż zjawi się psie nieszczęście. Sunia, która okazała się dojrzałą 12-latką trafiła do jej brata. Ostatnio „zapsiła” dom taty. Obie z Gabi wiemy na pewno, że miłości przygarniętego psa nie da się niczym zmierzyć i z niczym porównać.

W bieżącym wydaniu Marek Jaros, pasjonat i hodowca rasy pomeranian, opowiada o historii i charakterze tych szpiców. To domowa hodowla, która dużą wagę przywiązuje do właściwej socjalizacji szczeniąt (str. 4). Czy wiecie, że delikatny i skuteczny środek antybakteryjny jakim jest nano srebro może być wykorzystywany do produkcji żwirku dla kotów? O zaletach tego produktu w kuwecie przeczytajcie na str. 5. Ortopedia weterynaryjna to dziedzina wiedzy, która rozwija się w błyskawicznym tempie. Dotyczy dbałości o narząd ruchu naszych pupili zarówno w kwestii zabiegów chirurgicznych jak również rehabilitacji. Zoofizjoterapeuta Adam Wróbel opowiada o problemie dysplazji u psów i o tym jak ważna jest edukacja wśród opiekunów czworonogów (str. 6). Natomiast dr n. wet. Igor Bissenik, wybitny chirurg ortopeda dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie dbałości o stawy naszych podopiecznych (str. 10). Nie można pominąć str. 12 i bardzo aktualnego i gorącego tematu. Coraz więcej psów ma diagnozowaną niedoczynność tarczycy. Jest to ciężka choroba, która utrudnia życie ale w prosty sposób można ją ustabilizować. Najważniejsza lekcja dla opiekuna psa jest taka, żeby zapytać lekarza weterynarii o sprawdzenie parametrów tarczycy przy okazji badań laboratoryjnych krwi. Szczególnie dotyczy to starszych psów (str. 12). Nie zabraknie również w tym wydaniu porady dietetyka. Tym razem z dr Jackiem Wilczakiem rozmawiamy o istotnych dla zdrowia składnikach kociej karmy. Lek. wet. Beata Milewska-Ignacak specjalizuje się w dermatologii weterynaryjnej. Przypadki świądu u psów spotyka na co dzień w swoim gabinecie. Praktyczny materiał dotyczący tego tematu przeczytacie na str. 14. Miłego maja!

Redaktor naczelna
Dorota Szulc-Wojtasik

 


Zobacz wersję online