lipiec/sierpień 2018

Drodzy czytelnicy,

i mamy kolejne wakacje. Czas wyjazdów urlopowych wyczekiwany przez cały rok. Z każdym rokiem łatwiej jest podróżować z naszymi podopiecznymi na czterech łapach. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że można zabrać ze sobą psa w wiele miejsc, o których się wcześniej nawet nie śniło. Rzadko można spotkać restaurację, gdzie nie przyjmują z pupilkiem. Nie tylko przyjmują ale jeszcze proponują świeżą wodę do picia. Przed wyjazdem do hotelu czy pensjonatu wystarczy zatelefonować, żeby uzgodnić zasady przebywania z psem. Zdarzyło mi się nawet trafić do miejsc, gdzie moje suczki mieszkały gratis. Zwykle jednak uzgadniamy cenę za cały pobyt. Ostatnio z moją osobistą Szarlotką trafiłam nawet do jednego z salonów sieci komórkowych w centrum Warszawy, gdzie oczywiście wzbudziła zachwyt i pokazała swoją ulubioną sztuczkę. Właściwie na przestrzeni ostatnich miesięcy miałam tylko jedną bardzo niemiłą sytuację, kiedy próbowano mnie wyrzucić z uwagi na fakt, że weszłam z psem. Chodzi o stację benzynową. Był upał 30 stopni, po zatankowaniu weszłam z Szarlotką na smyczy do środka. Sunia waży 7 kg, jest grzeczna i zachowuje się w sposób przewidywalny. Panowie sprzedawcy, łącznie z klientami próbowali mnie wyrzucić, zaczęli na mnie krzyczeć. Za żadne skarby nie zgodziłabym się zostawić nawet na sekundę psa w upał w samochodzie, więc powiedziałam, że nie wyjdę dopóki nie zapłacę za paliwo. Tym razem się udało. Nie mam pojęcia czy takie przepisy dotyczą całej sieci czy tylko jednej stacji. Może warto się tym zainteresować i walczyć, żeby nie było zakazów, które prowokują do narażania zdrowia i życia naszych milusińskich.

W wakacyjnym wydaniu Czterech Łap reportaż z kolejnych warszawskich Wyborów Kundelka Roku organizowanych przez nasz miesięcznik. W imprezie uczestniczą kundelki ze swoimi opiekunami, biorąc udział w uroczych konkursach takich jak zakręcony ogon czy całuśniak. Po raz kolejny partnerem wydarzenia było Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu. Specjalnym autobusem przyjechali wolontariusze z czetrołapymi pensjonariuszami, którzy brali udział w konkurencjach. Psiaki z Palucha idealnie wpisują się we wspólną zabawę. To zasługa wolontariuszy, którzy regularnie odwiedzają je w schronisku, wyprowadzają na spacery, gadają do nich, przytulają, są czuli i empatyczni. W gronie jurorów panowała wspaniała atmosfera, dużo było śmiechu i ciepłych wzruszeń. W bieżącym wydaniu przedstawiamy rasę bulterier oczywiście z hodowli, gdzie szczenięta i psy dorosłe mieszkają w domowych warunkach i dba się o ich socjalizację i przygotowanie do dorosłego życia (str. 4).

Na okładce i rozkładówce gościmy dziennikarza radiowego Krzysztofa Jankowskiego Jankesa z Jimmy'm. Piękna historia o tym jak opieka na osobistym psem może otworzyć serce na pomaganie zwierzakom najbardziej potrzebującym, które jeszcze nie mają domów (str. 8-9). Na stronie 10 wywiad z dr n. wet. Jagną Kudła, która specjalizuje się w terapii zaburzeń zachowania psów i kotów. Materiał dotyczy sytuacji związanych ze stresem i o tym jak sobie z nimi radzić. Czasem wydaje nam się, że dokarmiając psa lub kota okazujemy mu miłość. Jeśli prowadzi to do patologicznego wzrostu masy ciała fundujemy mu choroby, a w konsekwencji tych chorób nawet śmierć. Otyłość psów i kotów niestety występuje coraz częściej(str. 11). Przyczyną wielu chorób mogą być kłopoty z odpornością organizmu czworo­noga, a wielkie znaczenie w walce o zdrowie mają probiotyki, które poprawiają stan mikroflory jelitowej (str. 12). Jaki smak uwielbiają koty przeczytajcie na str. 13. Zespól Cushinga jest schorzeniem endokrynologicznym, które dotyczy głównie psów. Warto przeczytać o diagnostyce, objawach i leczeniu tej choroby (str. 14). Życzę, aby w wakacje jak najwięcej bezdomniaków znalazło odpowiedzialnych opiekunów i żeby żaden przyjaciel na czterech łapach nie trafił na ulicę, do lasu czy schroniska z powodu wyjazdu na urlop!

Redaktor naczelna
Dorota Szulc-Wojtasik

 


Zobacz wersję online