marzec 2018

Drodzy czytelnicy!

W bieżących Czterech Łapach wspominamy Wybory Kociarza Roku 2017. Po raz kolejny nasz miesięcznik był organizatorem tego plebiscytu. Na uroczystym wieczorze z okazji wręczenia statuetki mieliśmy okazję spotkać się w gronie miłośników kotów. Co roku przy okazji obchodów Światowego Dnia Kota, cieszę się z faktu, że felinolog i sędzia koci Wojciech Albert Kurkowski zainicjował obchody tego święta w Polsce. Mamy wtedy okazję rozmawiać w skali ogólnopolskiej o ważnych tematach związanych mruczącymi przyjaciółmi na czterech łapach.
Optymistyczny jest fakt, że media chętnie w tym okresie propagują odpowiedzialną i świadomą opiekę nad kotami i zachęcają do pomocy tym najbardziej potrzebującym. W tym roku jedna z nominacji do tytułu Kociarz Roku przypadła Miejskiemu Ośrodkowi dla Kotów KOTERIA. Ośrodek ten pomaga opiekunom kotów wolno żyjących poprzez wykonywanie zabiegów kastracji. W Koterii zabiegi wykonuje lekarz weterynarii Iwona Klucińska-Petschl – chirurg z ogromnym doświadczeniem, a kotami zajmuje się dwoje pielęgniarzy. Pomaga im stale zespół wolontariuszy. Może się zgłosić każdy opiekun z Warszawy i okolic przez cały rok. Koty są odrobaczane, odpchlane, w razie potrzeby leczone. W miejsce bytowania wracają zdrowe. Od czasu otwarcia wykastrowano w Koterii około 14 tys. kotów. Tym oswojonym wolontariusze z powodzeniem szukają domów. Wspaniała inicjatywa. Kolejna nominowana, aktorka Agnieszka Suchora jest wielką propagatorką pomagania, chętnie społecznie uczestniczy w akcjach na rzecz zwierząt, namawia do adopcji i stara się nagłaśniać ważne tematy poprzez swoją obecność w mediach. Nominowana Grażyna Orlińska jest poetką i autorką tekstów piosenek także kocich. Nagrała płytę Kocio Mi, skomponowaną i zaśpiewaną przez jej męża Grzegorza Marchowskiego. Kociarzem Roku 2017 został Adrian Meyer, pracownik schroniska CIAPKOWO w Gdyni. Od 8 lat pracuje jako sanitariusz kotów. Opowiada o swojej pracy z wielką pasją i miłością do kotów. Uważa, że koty są najcudowniejszymi zwierzakami o wyjątkowej inteligencji. Przyznaje, że często jego praca się nie kończy, nie może przecież zostawić kociąt, które potrzebują karmienia, masowania brzuszków przez całą dobę. Serdecznie gratulujemy Kociarzowi i nominowanym i dziękujemy wszystkim, którzy pomagają kotom skrzywdzonym przez los.

Zapraszamy na str. 14 do zapoznania się z reportażem z gali przyznania statuetki Kociarz Roku 2017. W cyklu Hodowcy z Pasją przedstawiamy rasę czarny terier rosyjski. Rozmawiamy z hodowcą, który zdobył ze swoją suką Rapsodią Zwycięstwo Świata (str. 4). Okulistyka jest dziedziną, która rozwija się w weterynarii. Rozmawiamy z jej prekursorem w Polsce, lekarzem weterynarii Jackiem Garncarzem, który ma uprawnienia do wydawania certyfikatów ECVO, w kierunku braku chorób genetycznych (str. 5). Na str. 6 wywiad z lekarzem weterynarii, który dotyczy profilaktycznego znaczenia zabiegu kastracji. Psy i koty, które przechodzą ten zabieg w młodym wieku żyją dłużej i nie zachorują na groźne choroby związane z układem rozrodczym. Kastracja ma również znaczenie społeczne, nie dopuszcza do nadmiernego rozmnażania zwierząt, które nie są hodowlane.

Na okładce i rozkładówce gościmy bardzo utalentowaną artystkę. Sara Jaroszyk jest piosenkarką, autorką tekstów i kompozytorką. Uwielbia zwierzęta, a najbardziej swojego osobistego 17-letniego jamnika Bingo. Przy okazji tego wywiadu prezentujemy Fundację SOS dla Jamników i gorąco zachęcamy do przekazania na ich rzecz 1% podatku. Wątroba, to jeden z kluczowych narządów, również u psów i kotów. Jak o nią dbać możecie przeczytać na str. 10. W Poradniku Dietetycznym przedstawiamy zasady żywienia dorosłego kota (str. 13).
Na koniec jak zawsze zachęcam do adopcji bezdomniaka i przesyłam ukłony od moich ukochanych przygarniętych suczek Dusi (na zdjęciu ze mną) i Szarlotki.

Redaktor naczelna
Dorota Szulc-Wojtasik

 


Zobacz wersję online