Na pytania odpowiada lek. wet. Jakub Iwanicki współtwórca Animal Park
Na pytania odpowiada lek. wet. Jakub Iwanicki współtwórca Animal Park

Coraz więcej lekarzy weterynarii przy okazji śmierci zwierzęcia proponuje usługę, która może być pięknym i godnym potraktowaniem naszych czworonożnych przyjaciół po śmierci.

Krematoria dla zwierząt – to alternatywa do czego?
Więcej niż 90% właścicieli zwierząt w Polsce nie wie lub nie ma dostępu do usług innych niż utylizacja czworonoga z odpadami medycznymi (szpitale, gabinety lekarskie np. z: igłami, strzykawkami, itp.). My proponujemy kremację indywidualną lub kremację zbiorową.

Na czym polega projekt Animal Park?
U jego podstaw leży troska o drugiego człowieka. Tak samo ważne jest by potraktować zwierzę z szacunkiem, gdy ich opiekun nie może być już przy nim obecny. Bez tego nie byłoby krematoriów jakie tworzymy w Polsce – Śląsk, Lubelszczyzna i właśnie rozpoczęliśmy budowę w Wielkopolsce.

Czy stworzenie krematorium było potrzebne, aby móc godnie zaopiekować się naszymi czworonogami po śmierci?
Istota tkwi w godnym potraktowaniu zwierząt i ich opiekunów, a to z kolei zależy od tego jacy ludzie tworzą dane miejsce. Dlatego zespół, który zajmuje się opiekunami zwierząt – telefonicznie lub bezpośrednio, jest bardzo ważny. Ludzie, od których słyszymy, że nie spodziewali się takiego miejsca, mają na myśli właśnie pracujących w Parku ludzi i ich podejście, a usługa jest zawsze dodatkiem.

Czym jest kremacja zbiorowa?
Jest to kremacja kilku zwierząt jednocześnie. I tu nie możemy uzyskać konkretnie prochów swojego czworonoga, tylko część pewnej całości.

Kremacja indywidualna polega na tym, że każdy właściciel dostaje po niej prochy swojego czworonoga i tylko jego?
Tak, zwierzęta są wtedy kremowane pojedynczo. Uzyskujemy prochy, które następnie wręczamy właścicielowi zwierzęcia, zazwyczaj we wcześniej wybranej urnie.

Rozumiem, że opiekun zwierzęcia, tak jak w krematorium dla ludzi, wybiera dla swojego zwierzęcia urnę?
Tak. Urny w jakich zwierzęta zostają oddane właścicielowi potraktowaliśmy jako symbol. Opowiadają one o naszej relacji lub odzwierciedlają jakąś cechę zwierzęcia np. kolor jego sierści. Chcieliśmy w ten sposób uniknąć smutnego nastroju. Widok urny ma przypominać o ukochanym przyjacielu, który odszedł i przywoływać radosne wspomnienia.

Proszę w takim razie powiedzieć ile taka usługa kosztuje?
Jesteśmy z tego dumni więc podkreślę, że dla niewidomego właściciela kremacja psa przewodnika jest bezpłatna. Cena kremacji indywidualnej zależna jest od wagi zwierzęcia i kształtuje się w przedziale: 690 zł do 990 zł.