Na pytania 
odpowiada 

lek. wet. 
Ewa Gawlik

Zwierzęta towarzyszą nam wiernie przez wiele lat. Podobnie jak u nas pojawiają się u nich dolegliwości które wymagają interwencji lekarskiej. Kiedy, jak i czy w ogóle lekarz weterynarii ma interweniować? Odpowiedź na to pytanie dają badania laboratoryjne.

Na czym polega troska o nasze zwierzęta?
Troska o zwierzę to bardzo szerokie pojęcie. Nie ogranicza się tylko do karmienia i wyprowadzania na spacer. Dbałość o zwierzę to także regularne sprawdzanie stanu jego zdrowia. Jednym z elementów takiej oceny są wyniki badań laboratoryjnych. Musimy sobie uświadomić, że rok życia psa czy kota, to jak 7 – 10 lat życia człowieka. Badania krwi i moczu należy więc przeprowadzać u zwierząt przynajmniej raz w roku.

W jakiej sytuacji należy wykonać badanie laboratoryjne?
Absolutnym minimum jest pobranie krwi do badań w sytuacji, kiedy zwierzę jest chore. 
O zakresie tych badań decyduje wówczas lekarz weterynarii. Nasze zrozumienie potrzeby takich badań bardzo pomaga lekarzowi w dobrej diagnostyce, będącej warunkiem koniecznym do postawienia prawidłowej diagnozy. Zdarza się, że niechęć właścicieli do przeprowadzenia badań, zmusza lekarza do leczenia „w ciemno”. Dobrze zdiagnozowane zwierzęta są po prostu skuteczniej leczone. Dotyczy to również kontroli prowadzonej terapii.

A gdy zwierzę wydaje się zdrowe?
Takie zwierzę należy badać minimum raz w roku.  Nasz pies czy kot nie powie, co i gdzie go boli, nie poskarży się na złe samopoczucie. Wiele chorób w początkowej fazie nie daje żadnych objawów poza zmianami w obrazie krwi. Pozostają przez to nierozpoznane, chociaż w tym momencie terapia byłaby łatwiejsza i dawałaby większe szanse na całkowite wyleczenie. W wielu przypadkach objawy kliniczne pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby – zmiany w organizmie mogą być już wtedy nieodwracalne, nawet przy prawidłowym rozpoznaniu i leczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzać regularne badania profilaktyczne. Dzięki temu lekarz otrzyma odpowiednio wcześniej informację o tym, jakie zmiany następują w organizmie zwierzęcia.

Na jakie badania powinniśmy się zdecydować u zwierząt zdrowych?
Jest wiele badań laboratoryjnych, które można zastosować w ramach „przeglądu” naszych pupili. Najlepsze są szerokie profile wykonywane z krwi, z dodatkowymi badaniami moczu i kału. Badania, które zawierają wiele parametrów są również relatywnie tańsze. Wykonując na przykład Profil Geriatryczny IDEXX lub Profil Rozszerzony IDEXX, obejmujące 25 parametrów biochemicznych 
z morfologią, lekarz weterynarii otrzymuje informację o stanie wątroby, nerek i trzustki, jak również układu mięśniowego oraz metabolizmu zwierzęcia. Dodatkowo w ramach profilu geriatrycznego sprawdzane jest funkcjonowanie tarczycy 
– gruczołu, który bardzo często niedomaga u starszych zwierząt, pogarszając stan całego organizmu. Zaleca się ponadto przeprowadzenie uzupełniającego badania moczu.

Czy jakaś rasa lub grupa zwierząt jest szczególnie narażona na choroby?
Podobnie jak u ludzi, wraz z upływem lat, u czworonożnych podopiecznych pojawiają się dolegliwości, które wymagają interwencji lekarskiej. Proces starzenia się zwierzęcia przebiega różnie 
– w zależności od gatunku, rasy i warunków życia. U kotów pierwsze objawy starzenia można stwierdzić w wieku 7-8 lat. Psy ras dużych, zaczynają się starzeć już w wieku 5-6 lat, a psy ras małych od 8-9 roku życia. Niektóre rasy mają większe skłonności (również uwarunkowane genetycznie) do zapadania na określone choroby. Jeśli posiadamy zwierzę rasowe, lekarz weterynarii pomoże nam dobrać badania uwzględniające potrzeby konkretnej rasy.

Czy takie badania można wykonać w waszym laboratorium?
Jak najbardziej. Oferujemy badania w bardzo szerokim zakresie – od omawianych profili „przeglądowych” po badania genetyczne. Posiadamy 57 laboratoriów na świecie oraz ośrodki badawcze, bo nasza działalność dotyczy również badań naukowych. IDEXX posiada opatentowane badania w diagnostyce biegunek, wymiotów, zaburzeń apetytu oraz boreliozy, które można wykonać tylko w naszym laboratorium. Wykonujemy również badanie diagnozujące stan mięśnia sercowego. Już od wielu lat współpracujemy z lekarzami weterynarii na terenie całej Polski. Właściciel zwierzęcia może do nas zadzwonić i uzyskać informację o lecznicach w jego miejscowości, które z nami współdziałają. Z przyjemnością także zawsze doradzimy i przyjmiemy materiał do badań od lekarza wskazanego nam przez właściciela nawet, jeśli placówka jeszcze z nami nie współpracowała. Stawiamy na wygodę lekarzy w pracy z nami, jesteśmy zatem w stanie służyć pomocą każdej lecznicy w każdym mieście.