dr n. wet. Małgorzata Taube

Zima to okres, w którym pielęgnacja i dbanie o stan okrywy włosowej jest nieco bardziej czasochłonne i przysparza większych trudności niż zazwyczaj.

Mam długowłosego kota, ale nie jest to kot rasowy. Zimą mam problemy z rozczesywaniem jego sierści, gdyż włosy są pozlepiane. Czy muszę go częściej kąpać? A jeśli tak, to w jakim szamponie? A może powinnam podawać mu witaminy? Znajoma mówiła mi, że doskonale działają nienasycone kwasy tłuszczowe. Czy one faktycznie pomagają?

Ewa z Łodzi


Na pytania odpowiada dr n. wet. Małgorzata Taube, specjalizuje się w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Przyjmuje w lecznicy weterynaryjnej w Gdańsku

Podstawowym zadaniem właściciela jest zadbanie o zbilansowaną dietę kota. Każdy włos zbudowany jest w około 90% z białka. Najważniejsze dla skóry i włosa są te, które dostarczają dużej ilości aminokwasów siarkowych. Odpowiednia ilość tauryny i nienasyconych kwasów tłuszczowych w karmie zapewni połysk, gładkość i miękkość kociego futra. Cennymi dodatkami są ponadto witamina A, biotyna oraz cynk. Stan sierści zwierzęcia zależy także od prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych, które występują na całej owłosionej skórze. Produkują one łój, który natłuszcza i nawilża skórę, zapobiegając skołtunianiu się sierści, nadając giętkość i elastyczność włosom. Łój (sebum) tworzy na powierzchni skóry film lipidowy, wpływający korzystnie na funkcjonowanie bariery naskórkowej, zapobiegając wysuszeniu skóry i chroniąc ją przed wnikaniem mikroorganizmów oraz alergenów. Jeżeli praca gruczołów łojowych ulegnie zaburzeniu, może pojawić się łojotok objawiający się nieprzyjemnym zapachem, tłustą, pozlepianą sierścią lub obecnością suchych, białych łusek oraz matowym włosem. Gdy mamy do czynienia z taką sytuacją, należy odwiedzić lekarza weterynarii, aby określił, jakiego rodzaju łojotok występuje u naszego pupila (suchy czy oleisty) oraz dobrał odpowiedni szampon. Koty z łojotokiem mogą chorować na grzybicę, choroby alergiczne, ale może on także występować u kotów długowłosych (np. perskich) bez wyraźnej przyczyny, jako predyspozycja rasowa. Kąpiel nie jest ulubionym zajęciem kotów, ale przyzwyczajane od małego, bardzo dobrze ją tolerują, a niektóre koty (np. rasy van) wręcz ją uwielbiają. U zwierząt, które nie współpracują, można zastosować suche szampony, spraye lub pianki, zawierające substancje przeciwłojotokowe.

Mój kot zimą nie wychodzi z domu. Zauważyłem, że zimą jego szata jest w dużo gorszym stanie niż latem. Co mogę zrobić, by włosy nie wychodziły, a sierść była lśniąca?

Marek z Lublina


Zima to czas intensywnego ogrzewania naszych mieszkań, a wysoka temperatura nie pozostaje bez wpływu na wygląd skóry. Pielęgnacja kotów krótkowłosych polega na ich wyczesywaniu, przynajmniej raz w tygodniu za pomocą miękkiej włosianej szczotki. Koty długowłose czeszemy raz dziennie przy użyciu grzebienia o różnej gęstości (do wstępnego przeczesywania i do usuwania podszerstka). Brak higieny prowadzi do tworzenia trudnych lub wręcz niemożliwych do rozczesania kołtunów, pod którymi skóra łatwo ulega odparzeniom i jest miejscem predylekcyjnym do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Czesząc pozbawiamy kota martwego włosa, który zlizywany staje się często przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W sezonie grzewczym sierść kotów długowłosych może ulegać przesuszeniu, zaczyna się wówczas elektryzować, co bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia pielęgnację pupila. Warto wówczas kupić środek przeciw elektryzowaniu się kociej sierści. Używając starannie dobranych szamponów i odżywek możemy mieć ułatwioną pielęgnację naszego zwierzaka. Pamiętajmy, że zima to także odmrożenia słabo owłosionych części ciała, martwica brzeżna uszu, zapalenia przestrzeni międzypalcowych, a także pękanie opuszek łap. Przy bardzo niskich temperaturach, kiedy stosowanie maści ochronnych nie przynosi spodziewanego efektu, najlepiej zatrzymać naszych milusińskich w domu.